Torres Mas La Plana 2018
Espanja, KataloniaPunaviinin täyteläisyys
96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.
Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l
Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l
Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen
Käyttäjien tähtien keskiarvo:
5/5.
Tuote on 4 käyttäjän suosikki.
- 65.98 € (0.75 l)
- Lisää valokuva
- Päätyyppi:
- Punaviinit
- Luonnehdinta:
- Tummanpunainen, täyteläinen, tanniininen, tumman kirsikkainen, luumuinen, karhunvatukkainen, mausteinen, kevyen nahkainen, hennon suklainen, tamminen
- Rypäleet:
-
Cabernet Sauvignon
Lajikeviini eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä - Sokeria
- 0.00 g/l
- Alkon makutyyppi:
- Vivahteikas & kehittynyt: Hae viinit
- Viinikartan tyyli:
- Tanniiniset, rotevat, ryhdikkäät ja uutteiset punaviinit. Pihviviini, pataruuat, lammas. Nimenomaan ruokaviini. Ovat useimmiten suuta supistavan tiukkoja. Hae viinit
- Hinta:
- 65.98 € ( 87.84 €/l) Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta) - Hintahistoria:
66.01 € -> 65.98 € (01.04.2025)
65.99 € -> 66.01 € (11.01.2025)
64.99 € -> 65.99 € (11.09.2024)
60.99 € -> 64.99 € (30.03.2023)
59.99 € -> 60.99 € (06.04.2022)
61.98 € -> 59.99 € (08.01.2021)
61.99 € -> 61.98 € (24.02.2020)
59.49 € -> 61.99 € (13.01.2019)
55.40 € -> 59.49 € (09.03.2018)
54.99 € -> 55.40 € (14.01.2018)
49.90 € -> 54.99 € (21.03.2017)- Hinta-laatusuhde:
- QPR: 1.368QPR
- QPR parhaat:
- Punaviinit yli 20 €
- Alkon tuotenumero:
- 449237
- Myynnissä:
- Löytyy Alkosta perusvalikoimasta.
- Alkoholi:
- 14.5 t-%
- Vuosikerta (nyt myynnissä):
- 2018
- Pakkauskoko:
- 0.75 l
- Pakkaustyyppi:
- pullo
- Korkki:
- luonnonkorkki
- Energiaa:
- 80 kcal / 100ml
- Hapot
- 5.80g/l
- Erityistä:
- Saattaa sisältää sakkaa
- Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
- 31.12.2010
TYYPPI JA TYYLI
HINTA
MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?
SAATAVUUS ALKOSSA
MUUT TIEDOT
-
Vapun viinivinkit 2025
Kokosimme tälle sivulle kaiken vapun kuohuviineistä.
-
Vappubrunssi
Mitä vapunpäivän brunssilla tarjotaan?
-
Viinivinkit parsalle
Kaikki parsajutut ja viinilistaukset.
-
Saksalainen crémant
Viime vuonna satoja kertoja katsottu kuohuviini Viinikartalla.
-
Moshi Moshi Sparkling
Hauska kuohuviini Italiasta
Bistro C - Riesling & Co -Viikot 2025
Kävimme tutustumassa Bistro C:n tarjontaan Tampereella
Viinibaari Vinni Riesling & Co -Viikot 2025
Kävimme tutustumassa Vinnin tarjontaan Tampereella.
Raikas kesäviini pussissa
Chileläinen sauvignon blanc on laadukas myös edullisimmassa hintaluokassa.
Vapun juhlintaan hedelmäinen ja raikas Loiren crémant
Hyvä saatavuus Alkon myymälöissä.
Parhaat Hewitsonin viinit Australiasta
Maistoimme kaikki ja nostimme tälle listalle erityisesti pääsiäiseen sopivat viinit.
Alkon halvin Bourgogne Pinot Noir
Joseph Drouhin Laforêt Bourgogne Pinot Noir
Calabrian viinit kiinnostavat
Iuzzolini Ciro Bianco -valkoviini
Alkon ainoa Provencen kuohuviini
Marrenon Cuvée M Rosé Brut
-
Maista nämä viinit 2025
12 valikoitua viiniä, yksi jokaiselle kuukaudelle
-
Bollinger Champagne
Miltä maistuu Bollingerin samppanjat?
-
Portugali-opas
Portugalin ruoka ja viini
-
Viinin säilyvyys
Avattuna ja avaamattomana
-
Katsotuimmat kuohuviinit
Viinikartan 20 suosituinta kuohuviiniä. Katso tästä.
-
Tämä on terveellisin punaviini
Punaviinien terveellisyydessä on eroja.
Kommentit & arvostelut (6)
Maahantuojan tuotekuvaus
Torresin kansainvälisesti tunnetuimman, punaisen ”lippulaivan” ensimmäinen vuosikerta tuotettiin 1970. Vuonna 1979 Gault-Millau lehden järjestämässä ”punaviiniolympialaisissa”, Mas la Plana osoittautui tasavertaiseksi mm. 1970 Château Latourin ja 1961 Château Haut-Brionin kanssa. Viinin tyyli vakiintui nykyiselleen vuosikerrasta 1991 alkaen, jolloin Mas la Planan saavutti tasonsa suurten mittasuhteiden viininä, joka ilmaisee maaperän, vanhojen Cabernet Sauvignon -köynnösten ja erityisesti Pacs del Penedèsin mikroilmaston erityispiirteet puhtaasti ja vaikuttavasti. Käyminen ja maseraatio tapahtunut lämpötilakontrolloiduissa terästankeissa 28 vuorokautta. Viini kehittyy 18 kuukautta uusissa ranskalaisissa 300 litran Neversin ja Tronçaisin tammitynnyreissä. Viini on parhaimmillaan 7-9 vuoden ikäisenä.
Viini on väriltään kauniin, erittäin tumman kirsikanpunainen. Tuoksu on runsas ja moniulotteinen; muistuttaen luumu- ja karhunvatukkahilloa, maustettuna santelipuun ja lakritsan aromeilla. Suuntuntuma on poikkeuksellisen runsas, pehmeiden, mehevien tanniinien ryhdistämä, luvaten hyvää viinin kehitykselle. Jälkimaku on pitkä ja aistillinen, vivahtaen kahville ja mintulle.
Viinin hyvälaatuiset, terveet tanniinit täydentävät parhaita riista ja liharuokia. Tarjoilulämpötila 17 – 18 ºC. Suositellaan dekantoitavaksi 3 tuntia ennen tarjoilua.
Lehdistömaininnat:
93p Wine Advocate 2011 (2007) / Wine Enthusiast (2006).
Parhaat Alkon viinit - Viini & Ruoka Lehden Opas 2010.
"Huippuviini, jonka kaikki tyylikkäät ominaisuudet loksahtavat kohdalleen" - Viinistä viiniin 2010.
68./100. - Fine Finland - TOP100 Alko wines for current drinking 12-2008
Kilpailumenestys:
Golden List - Sommelier Awards 2012, UK.
Hopeaa - International Wine Challenge 2010 (2006).
97/100 p - Mejores Vinos de Espana 2009
Lähde: Winestate Oy
Viinikartan Perjantaipullo-arvostelu
Viinikartta suosittelee:Täyteäinen, lämmin, kypsä, runsas. Torreksen lippulaivaviini 70-luvulta, joka saavutti nykyisen tyylinsä 90-luvun alussa. Yleensä erinomainen. Juhlallisille lihaisille aterioille, lahjaksi tai tuliaiseksi.
Muut kommentit ( 4 )
Mas La Plana 2011: Hyvin vivahteikkaat, etenkin lakritsiset tuoksut. Tyylikäs maku on seetrinen, selvästi kehittynyt, mutta myös melko suoraviivainen Napa Valleyn tyyliin. 2013: Tuoksu viikunamainen. Runsaampi ja kypsyneempi makumaailma. Mustaherukkaa ja hedelmäisyyttä. Napakat tanniinit. Tammipuinen loppumaku, jossa kanelia (joulumausteisuus). 2015: Tuoksussa makeaa tammea ja mustaherukkaa. Täyteläinen ja jämäkkä maku on tiivis, yrttinen ja viikunainen. Hedelmäisyyttä on reilusti. Loppumaussa nousee myös lakritsi. Bordeaux-tyylinen.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaViime aikoina on tullut testattua Mas La Planan useita vuosikertoja, myös erilaisten ruokien kanssa. Minusta tuntuu, että Mas La Plana on parantunut koko ajan - niin on hintakin noussut. Laadun parantuminen voi johtua siitä, että 29 hehtaarin Mas La Plana -viinitarhan köynnökset vanhenevat ja tuottavat vähemmän satoa. Samalla sillä on vaikutuksensa viinin makuun, josta tulee konsentroituneempi ja etenkin vivahteikkaampi. Sokkotesteissä Mas La Plana voi voittaa minkä viinin tahansa. Se onkin tämän hetken parhaita punaviinejä koko maailmassa. Entistä parempi!
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaTämä 1970 esitelty viini on arvioitu Viinikartan blogissa (viinikartta.blogspot.fi): Mas La Plana - Torreksen ikoninen punaviini
Janne Putkonen
Muokkaa Poista"Tummansinipunainen viini, jonka runsaassa tuoksussa on herukkahiloa, savua, kirsikkaa ja tupakkaa. Vielä nuori, monipuolinen maku vastaa tuoksua. Hillomaisuutta, mausteita, sikaria ja tanniinisuutta." (Vuoden Viinit 2008. Mas la Plana 2003. Sijoitus: Pronssi. Sarja: Bordeaux´n rypäleiden punaviinit, hinta yli 15 euroa. Rypäleet: Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Cabernet Franc, Petit Verdot, Carmènére. Yksi rypäle tai sekoite. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista