Astor Brasserien Riesling & Co -viikot 2026

   
Riesling & Co -Viikot ma 18.5. - la 30.5.2026. Saksalaisia viinejä tarjolla Tampereella myös Astor Brasseriessa (Aleksis Kiven katu 26)

Astor Brasserien riesling-viinit ja parsaruoat


Saksan Viinitiedotus kutsui minut kierrokselle tutustumaan Riesling-viikkojen tarjontaan Tampereella. Viikoilla keskitytään keväisiin makuihin ja saksalaisiin valkoviineihin, erityisesti rieslingiin. Mukana tapahtumassa on lähes 60 ravintolaa ja viinibaaria 20 paikkakunnalta. Tampereella viikkoihin osallistuu 9 ravintolaa.

Brasserie Astor on yksi tapahtumaan osallistuvista ravintoloista Tampereella. Tämä Keskustorin laidalla sijaitseva eurooppalaistyylinen brasserie on palvellut tamperelaisia klassisilla ruoilla jo yli 30 vuoden ajan.

Astor, joka on tunnettu muun muassa perinteisestä pippuripihvistään, on säilyttänyt perusideansa erittäin uskollisesti ja tasapainoillut hienosti perinteiden kunnioittamisen ja maltillisen uudistumisen välillä. Menu vaihtuu sesongeittain neljä kertaa vuodessa.

Riesling-viikoilla on tarjolla perinteiseen tapaan vihreää parsaa ja Rheingaun rieslingejä.

Astorissa kaikki Riesling-viikkojen viinit on valittu samalta tuottajalta, Barthilta, joka on Rheingaun eturivin tuottajia ja tunnettu erityisesti kuohuviinistään. Raikkaan hedelmäinen ja tyylikkään mineraalinen Barth Riesling Brut on Saksan kuohuviinien parhaimmistoa ja elegantti esimerkki Riesling-kuohuviinin potentiaalista. Se on täydellinen aperitiivina, mutta ominaisuuksia riittää myös parsaruoille.


Parsaa saa kahdella tavalla: parmankinkkua & bearnaisea tai kylmäsavulohta & hollandaisea. Maistoimme lohta, jonka kanssa oli hyvin ilmava hollandaise ja sopivasti keitetyt parsat. Koska lohi dominoi makuja, viini kannatti valita sen mukaan. Riesling Trocken oli selvästi paras juuri lohelle sopiva viini.


Klassinen riesling, jossa leveä hedelmäisyys, hyvä hapokkuus, omenaisuutta ja hieno riesling-aromaattisuus. Valtse tämä viini lohi-parsayhdistelmälle.


Weisser Burgunder eli Pinot Blanc on Rieslingiä vähemmän hapokas ja suoraviivaisempi. Jos riesling-viini on tyypillisesti vihreän omenainen, pinot blancista löytyy Conference-päärynäisyyttä. Maku on hienovaraisempi ja neutraalimpi. Se sopii todella hyvin parsan vihreään makuun, mutta jää hieman rasvaisen lohen varjoon. Ei kuitenkaan huono valinta jos haluaa kokeilla jotain muuta kuin rieslingiä.


Parsarisotossa oli kermainen suutuntuma ja jokin erikoisempi vivahde, mihin kiinnitin huomiota. Parmesaanin lisäksi juustona onkin käytetty myös Västerbotten juustoa, mikä antaa kokonaisuuteen aromikkaan lisänsä.


Barth Hattenheimer Schützenhaus Riesling oli kattauksen hienoin ja voimakkain riesling upealla rakenteella ja aromikkuudella. Tämä kannattaa maistaa risoton kanssa. Myös Barthin kuohuviini leikkaa hyvin risoton kermaisuutta ja tasapainottaa kokonaisuutta.






Riesling & Co -Viikot Astorissa 31.5.2026 asti.

Teksti:


Lue myös uusimmat jutut: