Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l
Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l
Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen
Kommentit & arvostelut (2)
Maahantuojan tuotekuvaus
Samppanjatalo Louis Roedererin arvostettu ja palkittu lippulaivasamppanja on yksi ikonisimmista Prestige Cuvee -samppanjoista.
TARJOILUEHDOTUS: Cristal sopii ikimuistoisiin hetkiin juhlajuomaksi ja on myös upea lahja!
VÄRI: Vaaleankeltainen, elegantit ja pienet kuplat
MAKU: Erittäin kuiva, hienostunut, persoonallisen mineraalinen, pehmeän hapokas ja sitruksinen.
TARINA: Cristalin valmistus aloitettiin vuonna 1876, kun tsaari Aleksanteri II:n pyysi Louis Roederer –talolta oman samppanjan. Tämä upea samppanja pullotettiin kristallista tehtyihin pulloihin, joista juontaa Cristal –nimi. Viinistä 15 % on kypsynyt tammessa ja pulloissa viini on kypsynyt 6 vuoden ajan. Vain parhaimpina satovuosina tuotettu Cristal säilyttää erinomaisesti raikkautensa vuosien kuluessa ja sitä voi varastoida jopa 20 vuoden ajan!
TUOTEKUVAUS: Ei malolaktista käymistä, minkä ansiosta Cristal ikääntyy äärimmäisen tyylikkäästi, säilyttäen sille leimallisen hienostuneen happorakenteen ja raikkauden
95 p Wine Spectator.
Muut kommentit ( 1 )
Mitä tästä voi sanoa, kun ei tämän hintaiselle samppikselle voi antaa huonoja pisteitä. Ja huonohan tämä ei ole: mainio happoisuus, kermainen kuohu ja monipuolisesti makua. Silti miettii, että kuka maksaa lähes 200 euroa samppanjasta. Luksustuotehan tämä on ja arvo syntyy etenkin siitä näkökulmasta. Ja silti, erinomainen samppanja.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista