Codorníu
Vuonna 1551 alkunsa saanut Codorníun historiallinen viinitalo on kotoisin Espanjan Penedèsistä ja todellinen pioneeri alalla. Sen ajan dokumentaatiosta ilmenee, että Codorníun perheellä oli jo tuolloin useita viininvalmistuksessa hyödynnettyjä koneita.
Vuonna 1659 Anna de Codorníu nai Miquel Raventósin ja perheet yhdistyivät. Vuosisatoja myöhemmin, vuonna 1872, Codorníun Josep Raventós Fatjó tuotti maailman ensimmäisen pullon cavaa. Samalla sai alkunsa espanjalaisen kuohuviinin voittokulku. Tänä päivänä Codorníu tuottaa vuodessa yli 60 miljoona pulloa cavaa ollen maailman suurin perinteistä menetelmää hyödyntävä kuohuviinin tuottaja.
Kuohuviinin tuotannossa voidaan käyttää neljää erilaista valmistusmenetelmää. Näistä perinteinen menetelmä, jolla samppanjakin valmistetaan, on Codorníun Cavan perustana. Perinteinen menetelmä on vaativa, mutta loistavan kuplien koostumuksen takaava metodi: siinä viinin toinen käyminen tapahtuu pulloissa kellareissa, kontrolloidussa lämpötilassa. Codorníun cavoissa maistuu vuosisatojen kokemus ja tuotekehitys sekä tuntuu hienostunut olemus. Läpi koko viljelyn ja valmistusprosessin vain paras on kyllin hyvää – sen huomaa myös lopputuloksessa.
Lähde: http://www.mikaviini.fi
Lähde: http://www.codorniu.es
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Codorníu
Kommentit & arvostelut (10)
Maahantuojan tuotekuvaus
Viinissä on Chardonnay-rypäleelle tyypillinen tuoksu. Maku on erittäin kuiva, pirteähappoinen, hedelmäinen, hennon kukkainen, pähkinäinen maku ja tasapainoinen. Anna de Codorníu oli ensimmäinen cava, johon sekoitettiin Chardonnay-rypälettä tavanomaisen cava-rypäletrion kumppaniksi.
Anna de Codorníu on Espanja eniten myyty kuohuviini, joka on palkittu useissa viinikilpailuissa. Se mm. voitti kultaa Concours Mondiale 2010 ja IWSC 2010 -kilpailuissa.
Anna de Codorníu eli 1600-luvulla ja oli pitkän viinisuvun viimeinen Codorníun nimeä kantanut perijä. Hän avioitui Miquel Raventósin kanssa, minkä jälkeen Codorníun omistajasuku on kantanut Raventós-nimeä. Tässä viinissä on nimensä mukaista feminiinisyyttä, herkkyyttä ja eloisuutta – niin kuin oli sen esiäiti Annassa.
Lähde: Mikaviini.fi
Muut kommentit ( 9 )
Tämä viini Viinikartan jutussa: 4 x vegaaninen viini kasvisruoille
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaVuoden Viinit 2019. Anna de Codorníu Organic Cava Brut. Sijoitus: Hopea. Sarja 20: Kuohuviinit, hinta alle 13 euroa. www.vuodenviinit.fi
Muokkaa PoistaTämä viini löytyy Viinikartan blogin (viinikartta.blogspot.fi) jutusta: Espanjalainen joulu: ruoka ja viinit - Feliz navidad
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaTämä viini löytyy Viinikartan jutusta: Espanjan kierros - ruoka ja viini. Tarjolla on tapaksia, chorizo-kikhernepataa ja mel y mato viinisuosituksineen.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaLue myös Viinikartan artikkeli: Codorniun Cavat Espanjasta uudenvuoden aaton juhliin
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaManteligazpacho - herkullinen valkosipulilta maistuva kylmä keitto sekä Coca amb Recpte - katalonialainen pizza sopivat tälle Anna cavalle. (Anna 13.3.2014)
Muokkaa PoistaTästä viinistä vappuviiniarvio Viinikartan blogissa (viinikartta.blogspot.fi): Vappu ja vapun juhlaviinit 3/3 - kilistelyyn röyhkeämousseinen Codorníu Anna Cava Brut
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaOikein miellyttävän hapokas ja maukas Cava Espanjasta. Maku on raikas, kuiva, jotain hedelmääkin löytyy. Sopii loistavasti aperitiiviksi illanistujaisten alkuun.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista"Voimakkaan viherkeltainen viini, jonka miellyttävässä tuoksussa aistii hedelmää ja jogurttia. Kuiva, hapokas maku vastaa tuoksua, siinä on myös pähkinää ja mineraalisuutta." (Vuoden Viinit 2011. Sijoitus: Kunniamaininta. Sarja: Kuohuviinit. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista