Wolfberger
Wolfberger on suurin Elsassin viinintuottaja. Se on osuuskunta, joka koostuu 750 viljelijästä ja viinitarhoista noin tuhannen hehtaarin alueelta. Equishemin viinintuottajat perustivat Wolfbergerin vuonna 1902. Tänä päivänä Wolfberger on yhdistelmä traditiota ja huippunykyaikaista valmistustekniikkaa. Esi-isien muistoa kunnioittaen pyritään edelleen valmistamaan persoonallisia viinejä, joissa alueen maaperä ja rypälelajikkeet saavat omat erityispiirteensä esille. Nykyaikaista tekniikkaa käyttämällä varmistetaan tuotteen tasalaatuisuus ja eliminoidaan ei-toivottuja tekijöitä. Wolfberger tuottaa kaikkia alueen viinityyppejä, mutta erityisen tunnettu talo on Cremanteista, samppanjamenetelmällä valmistetuista kuohuviineistä. Wolfberger olikin tämän suhteellisen uuden tyypityksen luojia 1976. Tavallisesti Cremant d’Alsace valmistetaan Pinot Blanc –rypäleistä. Myös muun muassa Rieslingiä ja Pinot Gris’tä voidaan käyttää. Vaaleanpunaista Cremant Rosé’ta valmistetaan Pinot Noir –rypäleistä.
Lähde: www.norex.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Wolfberger
Kommentit & arvostelut (5)
Maahantuojan tuotekuvaus
Raikkaan hedelmäinen ja tasapainoinen luomu Cremant.
Väri: Wolfberger (W) Crémant d’Alsace Organic Brut on väriltään kauniin kullankeltainen ja kirkas, kuplat ovat hienoja ja viipyvät pitkään.
Tuoksu: Raikkaan hedelmäisessä tuoksussa tulee esiin intensiivisiä persikan, päärynän sekä sitruksen aromeja.
Maku: Suutuntuma on hieman kermainen. Maku seuraa tuoksua hyvin hedelmäisenä, tasapainoisena ja hennon pähkinäisenä.
Käyttö: Wolfberger (W) Crémant d’Alsace Organic Brut sopii mainiosti aperitiiviksi juhliin ja illanistujaisiin.
Lähde: Norex Spirits
Muut kommentit ( 4 )
Tämä viini on suosituksena Viinikartan blogin (viinikartta.blogspot.fi) jutussa: Uudenvuoden aaton kuohuviinit 2016 - Crémant ja samppanja. Katso myös jutusta löytyvä video.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaWolfberger.
Jaana Putkonen
Muokkaa PoistaElegantti tunnelman kohottaja. Tuoksussa kermaa, voita, keltaista omenaa, päärynää, valkoisia kukkia, persikkaa. Hapokas ja hennon paahteinen. (Aamulehti 19.11.2015)
Muokkaa PoistaWolfbergerin osuuskunta tekee tunnetusti laadukkaita valko- ja kuohuviinejä Ranskan Alsacessa. Jo vuosia suosikki-cremanttina ollut Pinot Blancista tehty Wolfberger Crémant d'Alsace Brut sai kaverikseen luomu-cremantin: Wolfberger (W) Crémant d’Alsace Organic Brut, 5 rypäleen sekoitus. Tämä hieno uutuus on todella raikkaan hedelmäinen, hapokas ja tasapainoinen. Vihreän omenan, persikan ja sitruksen lisäksi viini on kevyen paahteinen. Mahtava aperitiivi sekä pikkusuolaisten ja tapasten kaveri.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista