Loacker
Italian luomuviljelyn uranuurtaja. Tuottaja Rainer Loacker perusti Loackerin viiniliikkeen vuonna 1979. Loackerin viininviljelyfilosofian mukaan maa, aurinko, tuuli ja meri ovat viiniköynnösten viljelyssä pääosassa. Kaikki viljelymenetelmät ovat luontoa säästäviä. Loackerilla on tarhoja Alto Adigessa, Montalcinossa sekä Maremmassa. Valdifalcon 22 hehtaarin tarhat Maremmassa ovat Etelä-Toscanan rannikolla, vain neljä kilometriä merenrannasta. Rypäleet kasvavat Välimerellisessä ilmastossa ja maaperä on rauta- ja kalkkipitoinen. Valdifalco tarkoittaa "haukan laaksoa" - keskiajalla alue oli tunnettu haukanmetsästyspaikkana.
Lähde: www.fondberg.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Loacker
Kommentit & arvostelut (4)
Maahantuojan tuotekuvaus
VALMISTUS
Viinin tuotantoalue on DOC Morellino di Scansano. Viiniä kypsytettiin 18 kuukautta ranskalaisissa ja slavonialaisissa tammitynnyreissä, joista 15 % on uusia. 1/4 viinistä kypsyi pienissä barrique-tynnyreissä, loput sammioissa. Viinejä ei kirkasteta.
LUONNEHDINTA
Väri: syvä tummanpunainen.
Maku: täyteläinen, melko tanniininen, tumman kirsikkainen, karpalohilloinen, hennon lakritsinen, mausteisen tamminen ja ryhdikäs.
Viini ikääntyy hyvin 10-12 vuotta.
Lähde: Fondberg Oy
Muut kommentit ( 3 )
2015: Syvä, hillomaisen marjaisa tuoksu, jossa joulumausteita, animaalisuutta ja tallintakuista. Sopivan napakkatanniininen. Ruoka: tomaattibruschetta. 15/20 pistettä. On hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 17/2018)
Muokkaa PoistaNapsakka luomuviini, jossa on tanniinia ja tummia marjoja, kivasti kuivahkoon loppuun kääntyen. Upea pihvi- ja riistaviini. (www.iltalehti.fi, julkaistu 14.9.2018)
Muokkaa Poista2015: Tuoksussa kirsikkaa sekä hevostallimaista ja nahkaista kehittyneisyyttä. Maku raikas ja mehevä. Lampaan ulkofilee roseena. 16/20 pistettä. Hintaansa arvokkaampi. (Kauppalehti Optio 5/2018)
Muokkaa Poista