René Bouvier
Kuuluisassa Gevrey-Chambertinissä sijaitseva Bouvierin viinitila on ollut saman perheen omistuksessa jo kolmen sukupolven ajan. Henri Bouvier perusti tilan vuonna 1910. Henrin poika, René Bouvier, siirtyi johtoon vuonna 1950 ja laajensi tilaa 12 hehtaariin vuoteen 1991 mennessä. Vuodesta 1992 tilaa on johtanut Bernard Bouvier ja hänen vaimonsa Stéphanie. Viinitarhoja on nykyään yhteensä kuudessa kylässä Gevrey-Chambertinista Dijoniin. Viinitarhoilla kasvavat klassiset Burgundin rypäleet: Pinot Noir punaviineihin, Marsannay roseeviiniin, Chardonnay ja Aligoté valkoviineihin. Tarhojen köynnökset ovat keski-iältään 50-vuotiaita. Joiltakin Gevrey-Chambertinin tarhoilta löytyy jopa yli 80-vuotiaita köynnöksiä.
Lähde: www.fondberg.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
René Bouvier
Kommentit & arvostelut (2)
Maahantuojan tuotekuvaus
VALMISTUS
Perinteinen burgundilainen punaviininvalmistus. 10% viinistä on ikääntynyt uudessa Limousin-tammessa 15-18 kuukauden ajan. Ihanteellinen nauttimisaika tuottajan mukaan 5-6 vuotta vuosikerrasta.
LUONNEHDINTA
Väri: Kirkas, läpikuultavan kaunis rubiininpunainen.
Tuoksu: Nuori, herkullinen. Vadelmaa, orvokkia.
Maku: Keskitäyteläinen, hedelmäinen, pehmeä. Sopivan hapokas ja miellyttävän
mausteinen. Erittäin tasapainoinen ja pitkä maku.
RUOKASUOSITUKSET
Tämän viinin kanssa sopivat liharuoat, kuten grillattu porsaanfilee ja leikkeleet. Kokeile myös hieman viilennettynä grillatulle kalalle voissa paistettujen kantarellien kera!
Lähde: Fondberg Oy
Muut kommentit ( 1 )
Tämä viini oli mukana parhaiden Pinot Noirien vertailussa: Parhaat Pinot Noir -punaviinit - riistalinnuille ja joulukinkulle
Janne Putkonen
Muokkaa Poista