Golan Heights Winery
Israelilainen Golan Heights Winery sijaitsee pienessä Katzrinin kaupungissa, johon se perustettiin vuonna 1983. Yritys tunnetaan viininvalmistukseen käytetyistä korkealuokkaisista rypälelajikkeista ja niiden yhdistelmistä, sekä perinteikkäistä kuohuviineistä (tuotemerkit Yarden, Gamla ja Golan).
Kun valmistajan ensimmäiset viinit saatiin markkinoille vuosi perustamisen jälkeen, niitä pidettiin välittömästi Israelin ensimmäisinä maailmanluokan viineinä. Sittemmin Golam Heights Wineryn tuotteet ovat olleet useaan kertaan voittoisia kansainvälisillä viinimessuilla järjestetyissä kilpailuissa.
Golan Heightsin ylätasanko sijaitsee Israelin pohjoisosassa lähellä Syyrian rajaa. Viinitarhat nousevat Genesaretinjärven tuntumasta kohti lumihuippuista Mount Hermonin vuorta. Sijainti tarjoaa ihanteelliset olosuhteet korkealuokkaisten viinirypäleiden viljelyyn. Vulkaaniseen maaperään ojitus pystytään järjestämään tehokkaasti, viileähkö ilmasto mahdollistaa pitkän kasvatuskauden ja kesäisin tarvittavaan kasteluun vettäkin on lähellä.
Golam Heights Winery ei ole pelkästään edistänyt israelilaisten viinien kansallista tasoa, vaan myös nostanut maan viinit maailmankartalle. Menestyksen ansiosta viinitarhojen kasvattajat ja viinitilojen pitäjät jatkavat työtään luottavaisin mielin.
Lähde: http://www.golanwines.co.il
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Golan Heights Winery
Kommentit & arvostelut (2)
Osallistui 10 maistajan ja 6 viinin Bordeaux blend -sokkotestiin. Pisteet kolmelle parhaalle 3-2-1, maksimipisteet 30:
Luigi Bosca Cabernet Sauvignon 2010, ARG, 22 pistettä, 6 ykkössijaa, 14,89 euroa.
Bogle Cabernet Sauvignon 2010, USA, 15 pistettä, 2 ykkössijaa, 15,43 euroa.
Rust en Vrede Estate Cabernet 2009, ZAF, 10 pistettä, 1 ykkössija, 24,20 euroa.
Yarden Mount Hermon 2011, Golan, 7 pistettä, 10,99 euroa.
Montes Alpha Cabernet Sauvignon, CHL, 5 pistettä, 1 ykkössija, 17,89 euroa.
Château Sociando-Mallet, FRA, 1 piste, 49,80 euroa.
Maanläheisempi tumman herkullinen ja makea tuoksu, jossa mansikkaa ja nahkaa. Solahtava maku, jossa aika kevyt rakenne ja suutuntuma. Tanniinit kuivattavat suuta.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaHalvan makea tuoksu. Makukin on makeahko, mutta jotenkin kevyt. Vain hieman happoja, joten siinä mielessä ryhtiä puuttuu. Uuden maailman tyylinen.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista