Lenz Moser Prestige Trockenbeerenauslese 2018
Itävalta, BurgenlandMuut viinitValkoviinin makeus
96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.
Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l
Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l
Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen
Käyttäjien tähtien keskiarvo:
3.5/5.
Tuote on 2 käyttäjän suosikki.
- 22.79 € (0.375 l)
- Lisää valokuva
- Päätyyppi:
- Jälkiruokaviinit
- Luonnehdinta:
- Kullankeltainen, makea, hapokas, kypsän ananaksinen, aprikoosimarmeladinen, hennon jalohomeinen, hunajainen
- Rypäleet:
-
Bouvier, Chardonnay, Neuburger, Welschriesling
Sekoiteviinissä (blend) on useampi rypälelajike. - Sokeria
- 208.00 g/l
- Viinikartan tyyli:
- Makeat valkoviinit. Jälkiruokaviini sellaisenaan tai makeat jälkiruuat ja esim. sinihomejuusto. Hae viinit
- Hinta:
- 22.79 € ( 60.51 €/l) Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta) - Hintahistoria:
22.50 € -> 22.79 € (01.04.2025)
22.49 € -> 22.50 € (11.01.2025)
22.19 € -> 22.49 € (11.09.2024)
21.99 € -> 22.19 € (07.01.2024)
19.98 € -> 21.99 € (08.10.2023)
18.98 € -> 19.98 € (06.04.2022)
18.69 € -> 18.98 € (08.01.2021)
18.58 € -> 18.69 € (24.02.2020)
18.50 € -> 18.58 € (13.01.2019)
18.16 € -> 18.50 € (09.03.2018)
17.95 € -> 18.16 € (14.01.2018)
17.75 € -> 17.95 € (02.07.2017)- Alkon tuotenumero:
- 007922
- Myynnissä:
- Löytyy Alkosta perusvalikoimasta.
- Alkoholi:
- 8.5 t-%
- Vuosikerta (nyt myynnissä):
- 2018
- Pakkauskoko:
- 0.375 l
- Pakkaustyyppi:
- pullo
- Korkki:
- luonnonkorkki
- Energiaa:
- 130 kcal / 100ml
- Hapot
- 7.50g/l
- Erityistä:
- Matala-alkoholinen
- Tuotteen nimen selitykset:
- auslese = Myöhään poimituista ja valituista rypäleistä tehty viini Saksassa ja Itävallassa. beerenauslese = BA, yksittäin valituista myöhään poimituista rypäleistä tehty viini, joka on yleensä makeaa ja jalohomeista. trocken = Kuiva. trockenbeerenauslese = Jalohomeinen viini.
- Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
- 31.12.2010
TYYPPI JA TYYLI
HINTA
MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?
Jälkiruokaviinit. Unohda kahvi ja konjakki. Jälkiruokaviiniksi käy myös portviini, makea sherry tai madeira, mutta Alkon luokituksessa jälkiruokaviini on useimmiten makea valkoviini, jossa on sokeria yleensä yli 100 grammaa litrassa. Myös makeita punaisia löytyy. Tunnettuja jälkkäriviinejä ovat Sauternes, muskatellit, Eiswein, Late Harvest -viinit ja Tokaji.
SAATAVUUS ALKOSSA
MUUT TIEDOT
-
Superaromaattinen valkoviini Uudesta-Seelannista
Rapaura Springs Classic Sauvignon Blanc
-
Jardin de Fête Rosé Bio viinipussi
Hyvän hinta-laadun roseeviini eteläisestä Ranskasta.
-
19 Crimes Snoop Dogg Cali Rosé
Aidolla Kalifornian asenteella.
-
Achillea by Lenz Moser Grüner Veltliner
Alkon ainoa grüner veltliner kartonkitölkissä.
-
19 Crimes The Banished
Loistava grilliviini kesään!
-
19 Crimes Sauv Block
Loistava kesäviini Australiasta!
-
Saltibarščiai
Saltibarščiai ja Grüner Veltliner
-
Sangria
Sangria-resepti ja valmiit sangriat
-
Vaalea sangria ja tapas
Onko sangriasta ruokajuomaksi?
Sauvignon Blanc alehintaan!
Herkullinen kesäviini Kaliforniasta
Gardajärven kuohuviini
Proseccomainen uutuus tarjoilee herkullista hedelmää.
Estandon Tradition Rosé
Perinteinen ja tyylikäs Provencen roseeviini kesään
Undurragan mehevä punaviini kesään ja grillaukseen
3 litran hanapakkauksessa
Marlboroughin Pinot Noir hanapakkauksessa
Yllättävän hyvää laatua!
Fritz Walter maaperärieslingit
Maista kasvupaikan vaikututus rieslingin makuprofiiliin.
Winebistron 18 vuosikerran Riesling-kattaus on häkellyttävä
Kävimme tutustumassa Winebistro 1910:n tarjontaan Tampereella.
Bistro C - Riesling & Co -Viikot 2025
Kävimme tutustumassa Bistro C:n tarjontaan Tampereella
-
Maista nämä viinit 2025
12 valikoitua viiniä, yksi jokaiselle kuukaudelle
-
Bollinger Champagne
Miltä maistuu Bollingerin samppanjat?
-
Portugali-opas
Portugalin ruoka ja viini
-
Viinin säilytys ja viinikaapit
Lue oppaastamme, mitä tulee tietää viinin kypsytyksestä.
-
Katsotuimmat samppanjat
Viinikartan 20 suosituinta samppanjaa. Katso tästä.
-
Naturaalit viinit
Maku vai ideologia?
Kommentit & arvostelut (11)
Viinikartan Perjantaipullo-arvostelu
Viinikartta suosittelee:Jälkkäriviienin parhaimmistoa sopuhintaan. Hinta-laatusuhde on paras tämän viinin kohdalla. Tasaisen varma. Kokeile makeille jälkiruuille tai juustoille, esim. sinihomejuusto.
Muut kommentit ( 10 )
Lenz Moser Trockenbeerenauslese 1998. Vuoden Viinit 2001. Koko kilpailun voitto, Vuoden viini 2001. www.vuodenviinit.fi
Muokkaa PoistaTasapainoinen, tuoksun persikka toistuu maussa, lempeät hapot. 10/20 pistettä. On hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 3/2017)
Muokkaa PoistaTämä viini on yhdistetty ruokaan Viinikartan jutussa Syyskuun kausimenu 2016 viineineen. Jutussa on syyskuinen menu, jossa tarjoillaan tatticarpacciota, pääruuaksi mereneläviä ja jälkiruoaksi tarte tatin.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaTämä viini arvioitu Viinikartan jutussa Jälkiruokaviinit viidestä maasta
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaTämä viini Viinikartan jutussa: Halloween-menu 2015 ja viinit
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaJuhannuksen yöttömänä yönä herkutellaan raparperia läpi aterian. Tämä viini jutussa Juhannusmenu 2015 ja viinit.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista"Kullankeltainen viini, jonka leveässä ja rehevässä tuoksussa on botrytistä, appelsiininkuorta ja hunajamelonia. Makea, tasapainoinen, pitkä ja täyteläinen maku vastaa tuoksua. Hyvin integroitunut hapokkuus." (Vuoden Viinit 2014. Lenz Moser Prestige Trockenbeerenauslese 2008. Sijoitus: Hopea. Sarja 15: Makeat väkevöimättömät viinit (sokeria > 45 g/l). www.vuodenviinit.fi)
Muokkaa Poista"Kullankeltainen viini, jonka voimakkaassa tuoksussa on aprikoosia, hunajaa, appelsiinia ja botrytistä. Hyvin konsentroitunut, sopivan hapokas ja pitkä maku vastaa tuoksua. Laadukas viini, jonka korkea taso säilyy vuodesta toiseen." (Vuoden Viinit 2010. Lenz Moser Trockenbeerenauslese 2007. Sijoitus: Hopea. Sarja: Makeat väkevöimättömät viinit, sokeria yli 45 g/l. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista"Kullankeltainen viini, jonka hienossa ja tyylikkäässä tuoksussa on hunajaa, aprikoosia ja botrytistä. Makea ja erittäin intensiivinen ja pitkä maku vastaa tuoksua. Hyvä happotasapaino." (Vuoden Viinit 2011. Lenz Moser Trockenbeerenauslese 2008. Sijoitus: Hopea. Sarja: Makeat väkevöimättömät viinit, sokeria yli 45 g/l. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa PoistaJalohomeinen jälkiruokaviini, joka pääsee lähelle Sauternes-viinien hienostuneisuutta. Sokeria aika paljon, 200g/l. "Liquid gold". Makeiden jälkiruokien ja juustojen seuraksi.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista