Fiulot Barbera d'Asti

Italia, PiemontePunaviini, keskitäyteläinenPunaviinin täyteläisyys

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Punaviinit
Keskitanniiniset punaviinit

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 11.15 € (0.75 l)
  • [kuva: Fiulot Barbera d'Asti(© Alko)]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Keskitäyteläinen, keskitanniininen, hapankirsikkainen, puolukkainen, mausteinen
Rypäleet:
Barbera
Lajikeviini eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä
Alkon makutyyppi:
Marjaisa & raikas: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Keskitanniiniset punaviinit. Tämä tyyppi on monikäyttöinen yleisviini sopien monille erilaisille ruuille, noutopöytiin ja seurusteluun. On punaviineistä paras valinta juustotarjottimelle. Kana, kalkkuna, porsas, grilliruoat, pataruoat, valkosipuli. Jos viinissä on mausteisia aromeja ja tummia sävyjä, se sopii myös riistalle ja lampaalle. Hae viinit

HINTA

Hinta:
11.15 € ( 14.73 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
460817
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 16.09.2012.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2009
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
kertapullo
Korkki:
Luonnonkorkki
Energiaa:
90 kcal / 100ml
Hapot
6.00g/l
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
31.12.2010
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (2)

Maahantuojan tuotekuvaus

Viiniin käytetyt rypäleet tulevat 27 hehtaarin kokoiselta tarhalta Aglianico d’Astin alueelta Piemontesta. Fiulot on nimensä mukaisesti valmistettu 100% Barbera lajikkeesta.

Rypälemehu on fermentoitu lämpökontrolloiduissa terästankeissa ja viinin on alkoholikäymisen päätteeksi annettu kypsyä samoissa tankeissa lyhyen aikaa ennen pullotusta. Viinin valmistuksessa ei ole käytetty tammea. Rypäleiden kasvupaikan maaperä on hiekkaista ja moderni tekniikka tuo viiniin viinillisyyttä ja herkkyyttä.

Notkea ja hedelmäinen sekä lähestyttävä maku. Täyteläinen mutta pehmeähappoinen viini jossa ei ole agressiivisa tanniineja, tyypillisesti Barbera-lajikkeelle. Tuoksussa löydät pehmeää hedelmäisyyttä ja kirsikkaisuutta. herkullinen ja tyylikäs viini hyvänä vastapainona uuden maailman "hedelmä-ja makupommeille".

Barbera d’Asti on parhaimmillaan kypsien pataruokien seuralaisena. Lisäksi viini sopii seurusteluun, kylmien leikkeleiden sekä pienten napostelupalojen kumppaniksi. Tarjoile aavistuksen jäähdytettynä 18-19 ºC.

Muut kommentit ( 1 )

Sorsan seuraksi. Myös kylmien leikkeleiden, pariloidun maksan, pizzan sekä pastan kanssa. Kyseessä on siis notkea ruokaviini moneen tarpeeseen. (www.gloria.fi)

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).