Torres
Torresin viinitalon perusti 1870 Jaime Torres Kataloniassa Espanjassa. Se on Espanjan suurin viinintuottaja. Torres valmistaa viinejä myös Chilessä ja Kaliforniassa. Tuotantoa viedään 140 maahan. Tuotemerkkejä ovat mm. Viña Sol, Sangre de Toro, De Casta, Coronas, Atrium ja Viña Esmeralda. Vuodesta 1991 yrityksen johdossa on ollut 1941 syntynyt Miguel A. Torres. Yhtiön ehkä tunnetuin tuote on Cabernet Sauvignonista tehty Mas La Plana.
Miguel Torres Chile: Espanjan tunnetuin viiniperhe Torres osti 1979 Curico-laaksossa sijainneen Maquehua -viinitarhan. Torres oli ensimmäinen Chileen sijoittanut eurooppalainen tuottaja. Torres toi Chileen mukanaan modernin viininvalmistuksen menetelmät ja oli merkittävässä roolissa nostamassa Chilen viinien kansainvälistä tunnettuutta. Torres omistaa nykyisin noin 450 hehtaaria tarhoja eri puolilla Curicoa. Torres on ollut ensimmäisenä luomassa myös viinimatkailua Chilessä. Tilalla ja sen yhteydessä sijaitsevassa ravintolassa vierailee vuosittain noin 20 000 viininystävää.
Lähde: http://www.torres.es
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Miguel Torres
Kommentit & arvostelut (2)
Maahantuojan tuotekuvaus
Viña Sol viini syntyi vuonna 1962 juuri viininvalmistusopintonsa päättäneen Miguel A. Torresin kokeiltua Ylä-Penedesin vuoristossa Parellada rypäleen käyttämistä viilennetyissä terästankeissa.
Käyminen tapahtunut ruostumattomissa terästankeissa 15 °C:ssa 2 viikon ajan. Viiniä ei kypsytetä erikseen tammitynnyrissä, vaan raikkaan aromaattisuuden ylläpitämiseksi se säilytetään voimakkaasti viilennetyissä terästankeissa ja pullotetaan tilausten mukaan. Viini on parhaimmillaan 2-3 vuoden ikäisenä.
Väri vaalean viherkeltainen. Tuoksu elegantti, raikkaan hedelmäinen, kevyesti mausteinen . Pehmeä, runsas ja eloisa suuntuntuma. Maku hedelmäinen (omena, ananas) ja kevyen mausteinen (fenkoli).
Kylmät alkupalat, riisiruuat, kala ja äyriäiset, myös erinomainen aperitiivi. Kylmäsavulohi. Tarjoillaan viilennettynä 8-10 °C:een.
Lehdistömaininnat: Espanjan tunnetuin valkoviini (Espanja & UK)
Lähde: Winestate Oy
Muut kommentit ( 1 )
Tämä on just se viini, jota olen nähnyt eri puolilla maailmaa minimarketeissa, lentokentillä, tax-freessä ym. Tuosta voi katsoa kuvasta, mitä maksoi Lanzarotella: Viinikartan blogi: viinien hintapolitiikka. Muistan kerrankin, kun lähdin lomalle Islantiin ja nappasin Helsinki-Vantaalta pari pulloa tätä kassiin siinä pelossa, että Islannin hintataso ei miellytä. No ei tämä viinikään erityisesti miellytä. Hedelmäisyyttä on, mutta myös pikkaisen tympeää mineraalisuutta. Perusviini noutopöytiin ja matkoilla hotellihuoneessa juuri silloin, kun kattelet telkusta paikallisia ohjelmia ja suunnittelet päivälliselle lähtöä ulkoilmaranvintolaan.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista