Apothic Red 2021 kartonkitölkki

Yhdysvallat, KaliforniaPunaviinin täyteläisyys

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: 3/5. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 13.49 € (0.75 l)
  • [kuva: Apothic Red 2021 kartonkitölkki(© Alko)]
  •  Lisää valokuva
Käyttäjäkeskiarvo (tähdet):
3 (1)

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Tummanpunainen, täyteläinen, keskitanniininen, boysenmarjainen, luumuinen, tamminen
Rypäleet:
Merlot, Shiraz, Zinfandel
Sekoiteviinissä (blend) on useampi rypälelajike.
Sokeria
13.00 g/l
Huom! Tässä viinissä on normaalia enemmän sokeria, viini on makeahko.
Alkon makutyyppi:
Pehmeä & hedelmäinen: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Täyteläiset, samettisen pehmeät ja runsaat punaviinit. Tyypillinen uuden maailman tyyli. Viinit ovat runsaita, aromikkaita ja jopa hillomaisia, mutta eivät erityisen ryhdikkäitä. Yleiskäyttöinen viini, joka sopii mausteisten, marinoitujen ja aromikkaiden liharuokien (nauta, porsas) kanssa ja erinomaisesti seurusteluun. Ei sovi kevyiden makujen kanssa. Suosituin viinityyppi kuluttajien keskuudessa. Hae viinit

HINTA

Hinta:
13.49 € ( 17.99 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

13.99 € -> 13.49 € (01.04.2025)
13.98 € -> 13.99 € (11.09.2024)
13.89 € -> 13.98 € (07.01.2024)
Hinta-laatusuhde:
QPR: 5.231QPR
QPR parhaat:
Punaviinit 12 - 15 €

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
957802
Myynnissä:
Löytyy Alkosta tilausvalikoimasta.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2021
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
kartonkitölkki
Korkki:
muovisuljin
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.20g/l
Lisätietoja:
Sisältää sulfiitteja
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
30.03.2023
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (1)

On yksi tapaus, jossa suosin kartonkia. Pitkillä vaelluksilla maistuu nuotioviini ja painolla on merkitystä. Jos makuupussiksikin valitsee untuvapussin (900g) kuitupussin sijaan (2000g), niin kyllä painon säästöä haluaa hakea myös pakkausmateriaaleista. Kartonki säästää painossa kuitenkin puolisen kiloa. Ei tulisi mieleenikään ottaa lasipulloa mukaan Haltille tai UKK-puistoon.

Vaellusreissuilla kuluu energiaa, joten jäännössokerinen viini maistuu pitkän päivän jälkeen hyvältä. Yksi ihan pätevä vaellusviini on kalifornialainen Apothic Red, jota keväästä 2023 lähtien on saanut myös kartonkitölkissä. E.J. Gallon omistama Apothic-brändi on erittäin suosittu Amerikassa, Kanadassa ja ilmeisesti Iso-Britanniassakin. Apothic Red on tietääkseni ainakin aiemmin ollut Amerikan myydyin punaviini. Täyteläinen ja helposti kulauteltava.

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).