Luigi Einaudi
Luigi Einaudi on Doglianin alueen vanhin kaupallisesti toimiva viinitalo. Sen perusti vuonna 1897 valtiotieteilijä Luigi Einaudi, joka toimi myöhemmin Italian ensimmäisenä presidenttinä vuosina 1948-55. Talo on edelleen Einaudin perheen omistuksessa ja nykyään sen johdossa ovat Paola Einaudi yhdessä aviomiehensä Giorgio Ruffon kanssa. Luigi Einaudin viinitalo omistaa maata noin 120 hehtaaria, josta 50 hehtaaria on viiniviljelyksiä. Valtaosa tarhoista sijaitsee Doglianin kyläkunnassa mutta talo omistaa myös ensiluokkaisia palstoja Barolon alueella, näistä kuuluisimmat sijaitsevat Cannubin maineikkaalla rinteellä. Tasokkaiden Barolojen ohella Poderi Luigi Einaudi on saanut mainetta hienoista Dolcetto di Dogliani- ja Barbera- viineistään. Talon vuotuinen tuotantomäärä on noin 200 000 pulloa, joista 80 % päätyy vientimarkkinoille. Einaudin tyyli on hyvin hedelmäinen ja tasapainoinen. Viinit ovat moderneja, tanniinit lempeitä ja tammen käyttö hillittyä.
Lähde: www.vindirekt.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Luigi Einaudi
Kommentit & arvostelut (6)
Maahantuojan tuotekuvaus
Luonnehdinta: Tuoksu on aromikas, nahkainen, hapankirsikkainen ja tervainen. Viini on rakenteeltaan täyteläinen, raikkaan hapokas, ja ryhdikkään tanniininen. Maku on aromikas; kukkea, nahkainen, tammen sävyttämä, tervainen ja siinä on aavistus kypsää metsämarjaa.
Ruokasuositus: Voimakkaat liharuuat, pihvit ja erityisesti padat. Klassinen pari sieniriostolle
Lehdistö: 91/100p Wine Advocate: The 2010 Barolo Terlo is a tempered and managed expression with just enough cherry and wild fruit intensity to keep your interest. That said, the wine also shows a very pretty evolution in the glass and peels back, layer after layer, with dark fruit, cola and spice. What I found of particular interest in the 2010 expression is the delicate mineral note of brimstone and lead pencil that so elegantly frames the long finish.
Lähde: Vindirekt
Muut kommentit ( 5 )
2016: Elegantissa tuoksussa on luonnetta: maamaisuutta, karpaloa, viikunaa, tervaa ja ruusua. Maussa hapokasta särmää, mutta silkkinen tekstuuri. Tiukkuus taittuu ruokapöydässä. 17/20 pistettä. On hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 19/2020)
Muokkaa PoistaKukkea, rustiikin maanläheinen tuoksu. Mausteinen, jopa tervainen maku. Pitkään haudutettu jänis tryffelin kera. 15/20 pistettä. On hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 16/2017)
Muokkaa PoistaTämä viini on arvioitu Viinikartan jutussa: Piemonten alueen punaviinit testissä
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaMaistelimme tänään vuosikertaa 2007. Viini on väriltään hienon ruskeanoranssi, läpikuultavan kirkas ja erittäin kaunis. Tuoksussa on kypsiä marjoja, nahkaa ja lakritsia.
Suutuntuma on lempeän tukeva, maussa on kirsikkaa, maata ja hienoa yrttisyyttä. Jälkimaku on pitkä ja vihvateikas viipyilevän lämmin.
Sanoisin että viini on jalosukuinen hienostunut Barolo. Rinnalla maistettu Barbaresco Giacosa Fratelli 2007 jäi Barolon jalkoihin nöyristelemään. Itsekseen maisteltuna sekin olisi ollut varmaan hieno, mutta verailussa ei todellakaan päässyt edes samalle suoralle. Luigi Einaudi Barolo terno 2007 sai meiltä 19/20 Pistettä.
Hannu-Heikki Pulkkinen
Muokkaa Poista2010-vuosikerta. Läpikuultavan kirkas, josta tuoksu häviää nopeasti. Sieltä löytyi kirsikkaa, puuta, jotain makeaa. Maku on kuivattava ja hieman kitkeräkin. Tanniinit kiristää. Niiden jälkeen ei taas jää mitään ja on ymmällään, koska jälkimakua ei ole. Testasimme tätä seitsemän maistajan voimin ja ei saanut kolmen espanjalaisviinin seurassa yhtään pistettä. Pidettiin litkuna. Alkon kuvaus ei vastaa lainkaan kokemuksiamme. En tiedä, mitä tapahtui, koska sokkotestin pullot avattuamme olimme hämmästyneitä siitä, että tämä on suuresti arvostettu viinityyli barolo.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista