Pares Balta
Näkymä Parés Baltàn Las Torres -viinitilan korkeimmalta kohdalta kaukaisuudessa siintävälle merelle on unohtumaton. Täällä on helppo antautua Penedèsin lumouksen valtaan. Parés Baltan viinitalo on perustettu jo vuonna 1790 ja se on edelleen perheyritys. Cusiné Carolin perheen viinitarhat sijoittuvat viiteen kylään noin 10 kilometrin päähän Välimerestä, Penedèsin vaihtelevaan maastoon, laaksoihin ja vuoristoon. Tarhat sijaitsevat hyvin vaihtelevasti eri korkeuksilla merenpinnasta, 176 – 749 metrin välillä ja lisäksi niiden välissä on korkeita kukkuloita, minkä ansiosta viinejä viljellään niin välimerellisessä kuin mannerilmastossakin sekä niiden välimuodossa. Parés Baltà viljelee neljäätoista eri rypälelajiketta. Huolellisilla valinnoilla he saavat aikaan luonteikkaita, suuria viinejä. Talvisin yli tuhat lammasta laiduntaa viiniviljelmillä, joten keinotekoista lannoitusta ei tarvita. Suurin osa Parés Baltàn tuotannosta on nykyisin luomutuotantoa.
Lähde: www.norex.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Cavas Parés Baltà
Kommentit & arvostelut (5)
Maahantuojan tuotekuvaus
Savia Viva nimi kertoo ”elämän nesteistä”, jotka virtaavat köynnöksissä tuottaen rypäleitä ja välittäen Penedèsin maaperän luontaisen aromikkuuden rypäleisiin ja lopulta viiniin.
Savia Viva Tempranillo on väriltään syvän rubiininpunainen. Tuoksussa voi aistia tummaa kirsikkaisuutta, luumua, mausteisuutta ja tyylikästä nahkaisuutta. Maku on täyteläinen ja maukas. Tummaa marjaisuutta täydentävät selkeät, mutta jo pyöreät tanniinit. Jälkimaku on tyylikkään mausteinen ja tamminen. Savia Viva Tempranilloa on kypsytetty kuuden kuukauden ajan ranskalaisissa (90%) ja unkarilaisissa (10%) toisen vuoden tammitynnyreissä.
Savia Viva Tempranillo on täyteläisessä maukkaudessaan mainio kumppani maanläheisille liharuoille, mausteiselle porsaalle, punaiseksi jätetylle naudan pihville, lampaan paahtopaistille ja hieman viilennettynä myös kanalle. Äläkä unohda, että espanjalaisen luonteensa vuoksi Savia Viva Tempranillo on luonteva runsaampien tapasten seuralainen! Juustoista sen seurassa viihtyy etenkin kypsempi Manchego.
Lähde: Norex Spirits
Muut kommentit ( 4 )
Edullinen, lipittelyyn syksyllä, kun sade piiskaa ikkunaan. Pyörii lasissa yhtä mukavasti kuin villasukat jalassa. (Anna 29.9.2016)
Muokkaa Poista"Elämän neste". Espanjalainen luomupunaviini on maanläheisten liharuokien kumppani. Viinin hinta-laatusuhde on erinomainen. (www.gloria.fi)
Muokkaa PoistaTuoksu vahva kuten ensimakukin, hyvin suivaisa ote suusta! Pihviviini jollaisena myös sen nautin perjantai-illan iloksi. Viini tuki hienosti ruokaa, vankka maku jätti ruoalle tilaa antaen ruoan rungolle vahvat oksat. Huippukokemus varsin yllättäen koska kyse oli alle 10 euron viinistä. Puu kasvoi pihvin ja viinin liitosta täyteen mittaansa aterian loppuun.
Jaana Putkonen
Muokkaa PoistaMiellyttävän runsas tuoksu, jossa nahkaisuutta ja marjoja, vadelmaa. Maku on alkuun aika kuivan tanniininen ja suuta supistava, johon tosin turtuu aika nopeasti. Napakka hapokkuus ja kirsikka. Jossain määrin nuoren oloinen, mikä ilmenee jonkinlaisena keveytenä. Aion kokeilla tätä pippuripihville, tanniinien puolesta sopii ainakin siihen mainiosti. Ja hintahan tällä viinillä on hyvin sopusuhtainen ts. edullinen.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista