Rolling Shiraz Viognier 2013

Australia, New South WalesPunaviini, täyteläinenPunaviinin täyteläisyys

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Punaviinit
Tanniiniset, rotevat, ryhdikkäät ja uutteiset punaviinit

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: 3.5/5.
Tuote on 2 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 10.90 € (0.75 l)
  • [kuva: Rolling Shiraz Viognier 2013(© Alko)]
  • [kuva: Rolling ja maksis]
  •  Lisää valokuva
Käyttäjäkeskiarvo (tähdet):
3.5 (3)

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Täyteläinen, tanniininen, hapankirsikkainen, kypsän karhunvatukkainen, herukkainen, hennon lakritsinen, mausteinen
Rypäleet:
Shiraz, Viognier
Sekoiteviinissä (blend) on useampi rypälelajike.
Sokeria
2.00 g/l
Alkon makutyyppi:
Mehevä & hilloinen: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Tanniiniset, rotevat, ryhdikkäät ja uutteiset punaviinit. Pihviviini, pataruuat, lammas. Nimenomaan ruokaviini. Ovat useimmiten suuta supistavan tiukkoja. Hae viinit

HINTA

Hinta:
10.90 € ( 14.40 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

10.80 € -> 10.90 € (08.01.2021)
12.00 € -> 10.80 € (14.07.2020)
11.99 € -> 12.00 € (24.02.2020)
11.70 € -> 11.99 € (13.01.2019)
11.39 € -> 11.70 € (09.03.2018)
10.98 € -> 11.39 € (14.01.2018)
11.48 € -> 10.98 € (18.11.2017)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
469537
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 03.10.2022.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13.8 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2013
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
metallinen kierrekapseli
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.30g/l
Lisätietoja:
Tuotantoalue: Cumuluksen tila Orangen alueella Uudessa Etelä-Walesissa. Maaperä kalkkikivipitoinen, ilmasto viileähkö. Valmistus: Käyminen terästankeissa, joissa viiniä myös kypsytettiin sakan päällä 2 kuukauden ajan. Viini oli kosketuksissa ranskalaiseen ja amerikkalaiseen tammeen sekä käymisen että sen jälkeisen kypsytyksen aikana. Kypsytys: Kaikkiaan 12 kuukautta. Tuottaja: Cumulus Wines syntyi vuonna 2004, kun sydneyläinen Assetinsure osti tilan ja sen viininvalmistamon Reynolds Winesin viiniliikkeeltä. Vuodesta 2007 portugalilainen Berardon viiniperhe on omistanut talosta 51 %.
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
31.12.2010
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (4)

Maahantuojan tuotekuvaus

Väri: Kirkas, kuulas tummanpunainen väri, joka reunoilta hieman lila.
Tuoksu: Puhdas, raikas ja marjainen tuoksu. Tuoksussa punaisten marjojen ja luumujen aromeja sekä vaniljaa ja suklaata. Sydäntuoksussa hieno ruusuinen aromi Viognieristä.
Maku: Melko täyteläinen, pehmeän pyöreä, tasapainoinen maku. Tuoksun aromit toistuvat hienosti hedelmäisessä maussa. Todella pehmeät ja kypsät tanniinit sekä hyvin integroitu tammen aromi. Ilahduttava ja helposti lähestyttävä viini.
Ruokasuositus: Täyteläiset ja tomaattiset pastat, liha monipuolisesti, sinällään seurusteluun.
Alue/luokitus: Central Ranges

Muut kommentit ( 3 )

Ihanan pehmeä ja täyteläinen viini nautiskeluun tai vaikkapa pihvin seuraksi. Maussa oli kivasti myös hueman vaniljaa. Suosittelen!

    

Täyteläinen, marjaisa ja lakritsinen. Täydellinen kumppani Saarioisen perinteinen maksalaatikko 2012. Rusinainen.

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).