Nespolino Sangiovese Biologico 2019

Italia, Emilia-RomagnaPunaviini, keskitäyteläinenPunaviinin täyteläisyys

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Punaviinit
Keskitanniiniset punaviinit

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: 2.5/5. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 10.00 € (0.75 l)
  • [kuva: Nespolino Sangiovese Biologico 2019(© Alko)]
  • [kuva: Vanha pakkaus.]
  • [kuva: Vanha pakkaus.]
  • [kuva: Vanha pakkaus]
  •  Lisää valokuva
Käyttäjäkeskiarvo (tähdet):
2.5 (1)

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Keskitäyteläinen, keskitanniininen, kirsikkahilloinen, karhunvatukkainen, metsämansikkainen
Rypäleet:
Sangiovese, Merlot
Sekoiteviinissä (blend) on useampi rypälelajike.
Sokeria
4.00 g/l
Alkon makutyyppi:
Mehevä & hilloinen: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Keskitanniiniset punaviinit. Tämä tyyppi on monikäyttöinen yleisviini sopien monille erilaisille ruuille, noutopöytiin ja seurusteluun. On punaviineistä paras valinta juustotarjottimelle. Kana, kalkkuna, porsas, grilliruoat, pataruoat, valkosipuli. Jos viinissä on mausteisia aromeja ja tummia sävyjä, se sopii myös riistalle ja lampaalle. Hae viinit

HINTA

Hinta:
10.00 € ( 13.20 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

10.19 € -> 10.00 € (07.01.2024)
9.98 € -> 10.19 € (18.07.2022)
9.69 € -> 9.98 € (06.04.2022)
8.99 € -> 9.69 € (08.01.2021)
8.49 € -> 8.99 € (24.02.2020)
7.99 € -> 8.49 € (13.01.2019)
7.40 € -> 7.99 € (09.03.2018)
6.99 € -> 7.40 € (14.01.2018)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
406547
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 07.02.2024.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2019
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
metallinen kierrekapseli
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.20g/l
Erityistä:
luomu
Lisätietoja:
Tuotantoalue: Sangiovese-rypäleet korjattiin Marchen maakunnasta, Montepulciano-rypäleet Abruzzien maakunnasta ja Nero d’Avola -rypäleet Sisiliasta. Kypsytys: 20 % viinistä sai kypsyä amerikkalaisten tammilankkujen kanssa 4 kuukauden ajan. Muuta: Viinimerkki on saanut nimensä italiankielen unikkoa tarkoittavasta papavero-sanasta. Tuottaja: Sisilialainen Barone Montalto on vuonna 2000 perustettu viiniliike, joka ei itse omista lainkaan tarhoja. Talo on perheyritys.
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
31.12.2010
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (2)

"Sinipunainen viini, jonka tuoksussa on kirsikkahilloa, puolukkaa ja nahkaa. Makeanoloinen maku, jossa on luumua, kirsikkaa ja hapokkuutta. Niukasti tanniineja." (Vuoden Viinit 2009. Sijoitus: Hopea. Sarja: Italian rypäleiden punaviinit, hinta alle 10 euroa. Yksi rypäle tai sekoite. www.vuodenviinit.com)

    

Tämä viini ei ole hinnalla pilattu. Hinta-laatusuhde on erinomainen. Nuorekas ja ohut sävy. Keskitäyteläinen ja ehkä liiankin helppo seurustelujuoma. Luonnetta saisi olla enemmän, mutta se ei liene ole edes tämän viinin ajatus. Kesäiselle piknikille eväskoriin.

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).