Yamada-Nishiki Tokubetsu Junmai-shu Sake

JapaniMuut viinit, puolikuivaValkoviinin makeus

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Saket

Viinikartan laatuarviota ei ole vielä annettu. Lisäämme laatuarvioita tuotteisiin ajan myötä. Voit vaikuttaa arvioon antamalla omat tähtesi.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 22.99 € (0.72 l)
  • [kuva: Yamada-Nishiki Tokubetsu Junmai-shu Sake(© Alko)]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Saket
Luonnehdinta:
Puolikuiva, omenainen, hunajameloninen, kevyen sitruksinen, yrttinen
Sokeria
13.00 g/l

HINTA

Hinta:
22.99 € ( 31.79 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

21.90 € -> 22.99 € (08.01.2021)
20.98 € -> 21.90 € (13.01.2019)
20.69 € -> 20.98 € (09.03.2018)
20.38 € -> 20.69 € (24.02.2018)
19.99 € -> 20.38 € (14.01.2018)
19.89 € -> 19.99 € (21.03.2017)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

Saket. Sake on riisistä käymismenetelmällä valmistettu alkoholijuoma, josta käytetään nimitystä riisiviini. Sake voidaan kuitenkin luokitella myös olueksi. Jos väkevä sake on tislattu, se ei ole olutta. Sakea on valmistettu melkein 2000 vuoden ajan. Tarjoillaan kylmänä tai kuumana. Japanilaiselle ruualle.

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
620617
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 01.03.2022.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
15 t-%
Pakkauskoko:
0.72 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
metallinen kierrekapseli
Energiaa:
90 kcal / 100ml
Hapot
0.00g/l
Lisätietoja:
Kypsytys: 180 päivää emalipinnoitetuissa tankeissa. Kestävyys: Sake on parhaimmillaan tuoreena, säilytetään viinien tapaan viileässä. Tuottaja: Ozeki on tuottanut sakea jo yli 3 vuosisadan ajan. Yhtiön päämaja sijaitsee Nishinomiyan kaupungissa Hyogon prefektuurissa. Raaka-aineet: Yamadanishiki-riisi, vesi. Muuta: Sopii erilaisten kalaruokien ja merenelävien kumppaniksi. Junmai tarkoittaa, että tuotteeseen ei ole erikseen lisätty alkoholia.
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
25.02.2016
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (0)

Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).