Tement Morillon Muschelkalk 2011

Itävalta, MuutValkoviini, kuivaValkoviinin makeus

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Valkoviinit
Mausteiset ja parfyymiset valkoviinit

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 16.09 € (0.75 l)
  • [kuva: Tement Morillon Muschelkalk 2011(© Alko)]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Valkoviinit
Luonnehdinta:
Kuiva, hapokas, sitruksinen, passiohedelmäinen, yrttinen, mausteinen, mineraalinen, tyylikäs
Rypäleet:
Chardonnay
Lajikeviini eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä
Alkon makutyyppi:
Vivahteikas & ryhdikäs: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Mausteiset ja parfyymiset valkoviinit. Aasialaiselle (Kiina, Intia) ruualle, fuusiokeittiö, Välimeren keittiö (sis. Pohjois-Afrikka), myös kala, äyriäiset, possu, parsa, muu mausteinen ruoka Hae viinit

HINTA

Hinta:
16.09 € ( 21.32 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
583807
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 16.08.2015.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2011
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
lasitulppa
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.90g/l
Lisätietoja:
Tuotantoalue: Rypäleet kasvoivat Südsteiermarkissa, lähellä Slovenian rajaa. Muuta: Chardonnay-lajiketta kutsutaan Südsteiermarkissa nimellä Morillon. Tuottaja: Weingut Tement, joka sijaitsee Südsteiermarkissa Kaakkois-Itävallassa lähellä Slovenian rajaa.
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
14.04.2013
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (2)

Maahantuojan tuotekuvaus

Morillon nimellä Etelä-Itävallan Steiermarkissa tunnettu Chardonnay on alueen toinen päälajike Sauvignon Blancin lisäksi. Alueensa kansainvälisesti arvostetuin tuottaja, Tement, on kerännyt rypäleet Muschelkalk (= simpukka kalkkikivi) viiniin omilta yksittäispalstoiltaan Zieregg, Sulz, Wielitsch ja Ottenberg, joiden maaperä on fossiilista kalkkikiveä ja rakenteeltaan erikarkeusasteista savea. Käymisen jälkeen viini on kypsynyt suurissa tammitynnyreissä kuuden kuukauden ajan hiivasakan kanssa, mikä aiheuttaa viiniin runsaan ja kermaisen rakenteen.

Vihertävän keltainen, tuoksussa on sekä hillottua omenaa että kypsää banaanimaisuutta ja lisäksi kalkkikiven mukanaan tuomaa mineraalisuutta. Tuoksunmukaista makua tukevat ryhdikäs hapokkuus, pitkän hiivasakkakypsytyksen aiheuttama kermaisuus sekä briossimainen paahteisuus. Viinin maku on pitkä ja raikkaan mineraalinen.

Ruokapöydässä parhaina kumppaneina toimivat pastat, riisiruoat, kotimainen kala sekä perunaa ja sieniä sisältävät voimakasaromiset padat. Maistuu mainiosti myös pehmeiden juustojen kumppanina.

Lehdistömaininnat:
88-90 FALSTAFF Wine Guide 2012
3/5 Vinaria Weinguide 2012/13

Muut kommentit ( 1 )

"Kymppi pois hinnasta". 10/20 pistettä. Ei ole hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 9/2013)

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).