Cono Sur Bicicleta Riesling 2023
Chile, Valle del Bío BíoValkoviinin makeus
96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.
Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l
Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l
Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen
Käyttäjien tähtien keskiarvo:
3.5/5.
Tuote on 2 käyttäjän suosikki.
- 11.48 € (0.75 l)
- Lisää valokuva
- Päätyyppi:
- Valkoviinit
- Luonnehdinta:
- Vaaleankeltainen, kuiva, hapokas, limettinen, hunajameloninen, ananaksinen, mineraalinen, hennon parfyyminen, mausteinen
- Rypäleet:
-
Riesling
Lajikeviini eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä - Sokeria
- 5.00 g/l
- Alkon makutyyppi:
- Pirteä & hedelmäinen: Hae viinit
- Viinikartan tyyli:
- Mausteiset ja parfyymiset valkoviinit. Aasialaiselle (Kiina, Intia) ruualle, fuusiokeittiö, Välimeren keittiö (sis. Pohjois-Afrikka), myös kala, äyriäiset, possu, parsa, muu mausteinen ruoka Hae viinit
- Hinta:
- 11.48 € ( 15.17 €/l) Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta) - Hintahistoria:
11.50 € -> 11.48 € (01.04.2025)
11.48 € -> 11.50 € (11.01.2025)
11.49 € -> 11.48 € (11.09.2024)
10.99 € -> 11.49 € (07.01.2024)
10.48 € -> 10.99 € (06.04.2022)
9.98 € -> 10.48 € (01.06.2021)
9.90 € -> 9.98 € (19.06.2018)
9.49 € -> 9.90 € (14.01.2018)
8.99 € -> 9.49 € (21.03.2017)- Hinta-laatusuhde:
- QPR: 6.746QPR
- QPR parhaat:
- Valkoviinit alle 12 €
- Alkon tuotenumero:
- 582197
- Myynnissä:
- Löytyy Alkosta perusvalikoimasta.
- Alkoholi:
- 12.5 t-%
- Vuosikerta (nyt myynnissä):
- 2023
- Pakkauskoko:
- 0.75 l
- Pakkaustyyppi:
- pullo
- Korkki:
- metallinen kierrekapseli
- Energiaa:
- 70 kcal / 100ml
- Hapot
- 5.80g/l
- Erityistä:
- kestävän kehityksen sertifiointi
- Lisätietoja:
- Tuotantoalue: Quitralmánin tila Bío Bíon laaksossa, joka on Chilen eteläisimpiä viinialueita. Ilmasto viileähkö, sekä Rieslingille sopivasti kohtuullisen pilvinen ja sateinen. Ilmasto pidentää kasvukautta, mikä tuo rypäleisiin aromikkuutta ja säilyttää hapokkuuden. Valmistus: 12 asteessa terästankeissa. Tuottaja: Vuonna 1993 perustettu Cono Sur panostaa luonnonmukaiseen ja ympäristöystävälliseen tuotantoon. Talon viinintekijänä toimii palkittu Adolfo Hurtado. Viiniliikkeen omistaa suuri chileläinen viinikonserni Cocha y Toro.
- Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
- 31.12.2010
TYYPPI JA TYYLI
HINTA
MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?
SAATAVUUS ALKOSSA
MUUT TIEDOT
-
Vapun viinivinkit 2025
Kokosimme tälle sivulle kaiken vapun kuohuviineistä.
-
Vappubrunssi
Mitä vapunpäivän brunssilla tarjotaan?
-
Viinivinkit parsalle
Kaikki parsajutut ja viinilistaukset.
-
Saksalainen crémant
Viime vuonna satoja kertoja katsottu kuohuviini Viinikartalla.
-
Moshi Moshi Sparkling
Hauska kuohuviini Italiasta
Vapun juhlintaan hedelmäinen ja raikas Loiren crémant
Hyvä saatavuus Alkon myymälöissä.
Parhaat Hewitsonin viinit Australiasta
Maistoimme kaikki ja nostimme tälle listalle erityisesti pääsiäiseen sopivat viinit.
Alkon halvin Bourgogne Pinot Noir
Joseph Drouhin Laforêt Bourgogne Pinot Noir
Calabrian viinit kiinnostavat
Iuzzolini Ciro Bianco -valkoviini
Alkon ainoa Provencen kuohuviini
Marrenon Cuvée M Rosé Brut
Ukrainalainen punaviini valloittaa puolelleen
Shabo Reserve Cabernet
Garzon Tannat ja cassoulet
Uruguaylainen huippupunaviini ja eteläranskalainen pataruoka.
Viiden tähden Riesling
Ste Michelle Eroica Riesling
-
Maista nämä viinit 2025
12 valikoitua viiniä, yksi jokaiselle kuukaudelle
-
Samppanja - täydellinen opas
Kokosimme tuhdin tietopaketin samppanjasta. Lue juttu!
-
Opas risottoihin
Valmistus, reseptit ja viiniparit
-
Alkoholijuomien säilyvyys
Glögit, liköörit, viskit, rommit...
-
Katsotuimmat kuohuviinit
Viinikartan 20 suosituinta kuohuviiniä. Katso tästä.
-
Miten vältät punaviinipäänsäryn?
Herkimmille jo yksi lasillinen punaviiniä voi laukaista migreenikohtauksen.
Kommentit & arvostelut (16)
Maahantuojan tuotekuvaus
Cono Sur Riesling viiniin käytetyt rypäleet tulevat Bio Bio laaksosta joa on Chilen yksi eteläisimmistä viinialueista. Alueen ilmasto on viileähkö, sekä Riesling rypäleen suosimaan tyyliin kohtuullisen pilvinen ja sateinen. Viileähkö ilmasto on hidastanut rypäleiden kypsymistä ja auttanut niitä kehittämään intensiivisen aromaattisia vivahteita samalla säilyttäen napakan hapokkuuden. Viinin alkoholikäyminen on tapahtunut kontrolloidussa 13 ºC lämpötilassa ja sen valmistuksessa ei ole käytetty tammea.
Vaaleankeltainen. Tuoksussa raikkaita sitruunan ja vihreän omenan vivahteita. Kuiva, herkullinen runsas hedelmäisyys yhdessä pirteän hapokkuuden kanssa muodostavat erittäin herkullisen kokonaisuuden.
Cono Sur Riesling on raikkaan hapokas ja hedelmäinen viini joka sopii erinomaisesti aperitiiviksi sekä pienten alkupalojen kera nautittaviksi. Parhaimmillaan viini on aromikkaiden äyriäisten ja maukkaiden kalaruokien kumppanina. Sopii myös säilytettäväksi ja kehittyy positiivisesti muutamia vuosia.
Lähde: Winestate Oy
Muut kommentit ( 15 )
Alkon 16. myydyin valkoviini 2023. 251 413 litraa.
Muokkaa PoistaAlkon 12. myydyin valkoviini 2022. 275 600 litraa.
Muokkaa PoistaAlkon 10. myydyin valkoviini 2021. 345 365 litraa.
Muokkaa PoistaAlkon 13. myydyin valkoviini 2020. 354 347 litraa.
Muokkaa Poista2019: Kutsuva hennosti parfyyminen hedelmäisyys. Limettiä, vaaleita kukkia, päärynääå ja raparperia. Mehevä ja raikashappoinen maku on sopivan intensiivinen. 14/20 pistettä. Hintaansa arvokkaampi. (Kauppalehti Optio 16/2020)
Muokkaa PoistaAlkon 14. myydyin valkoviini 2019. 266 195 litraa.
Muokkaa PoistaHyvin hedelmäinen, hapokas, mineraalinen, petrolinen. Melonia, aprikoosia, omenaa. Onnistunut! Tämän hintaluokan parhaita ellei paras riesling Alkossa.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaAlkon 15. myydyin valkoviini 2018. 277 754 litraa.
Muokkaa PoistaAlkon 18. myydyin valkoviini 2017. 242 937 litraa.
Muokkaa Poista"Haalean vihertävänkeltaisen viinin melko avoimesta tuoksusta löytyy kukkeutta, hedelmäisyyttä, omenaa ja päärynää. Sopivan hapokas, maukas maku on kuiva ja siinä on kypsiä hedelmiä, persikkaa, omenaa ja hentoa mineraalisuutta. Tasapainoisen viinin jälkimaku on hyvä." (Vuoden Viinit 2016. Cono Sur Bicicleta Riesling 2015. Sijoitus: Kunniamaininta. Sarja 09: Uuden maailman valkoviinit, hinta alle 11 euroa. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa PoistaParsa-munahyydyke: viini sopii hapokkuudeltaan parsaa ja juustoa sisältävän hyydykkeen kanssa. (Apu 2.4.2015)
Muokkaa Poista"Kellertäväviini, jonka tuoksussa aistii hunajaa, luumua ja trooppista hedelmää. Puolikuiva, mineraalinen ja sopivan hapokas maku vastaa tuoksua, siinä on myös omenaa ja sitrusta. Tasapainoinen ja erittäin miellyttävä kokonaisuus." (Vuoden Viinit 2014. Cono Sur Bicicleta Riesling 2013. Sijoitus: Kulta. Sarja 09: Uuden maailman valkoviinit, hinta alle 11 euroa. www.vuodenviinit.fi)
Muokkaa PoistaUuden maailman rieslingtasting. Tietysti sokkona. 11 maistajaa, 6 rieslingiä. Riesling on etenkin Saksan ja muun vanhan maailman rypäle, mutta tällä kertaa menimme uuteen maailmaan, jossa rieslingit ovat harvinaisempia. Pisteet kolmelle parhaalle 3-2-1, maksimipisteet viinille 33.
1. Cono Sur Single Vineyard Block 23 Riesling 2012, Chile, Bío Bío, 12,99 €, 18 pistettä, 4 ykkössijaa
2. Cono Sur Bicicleta Riesling 2013, Chile, Bío Bío, 8,98 €, 17 pistettä, 2 ykkössijaa
3. Villa Maria Cellar Selection Riesling 2012, Uusi-Seelanti, 17,29 €, 16 pistettä, 3 ykkössijaa
4. Domain Road Vineyard Riesling, Uusi-Seelanti, Central Otago, tuliaispullo, 8 pistettä, 2 ykkössijaa
5. Jim Barry Watervale Riesling 2013, Australia, Etelä-Australia, 18,32 €, 7 pistettä
6. Vicarage Lane Canterbury Riesling 2010, Uusi-Seelanti, 12,24 €, 0 pistettä
Hedelmää, omenaa, kirpeä, raakaa greippiä. Hedelmäkarkkia, simamaisuutta.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista"Voimakkaan sitruunankeltainen viini, jonka tuoksussa aistii aprikoosia, sitrusta, hunajaa, mineraalia ja petrolia. Tyylikäs ja sopivan hapokas, makeanoloinen maku vastaa tuoksua, siinä on myös kypsää omenaa. Tasapainoinen ja hyvä viini." (Vuoden Viinit 2013. Cono Sur Bicicleta Riesling 2012. Sijoitus: Kulta. Sarja 09: Uuden maailman valkoviinit, hinta alle 10 euroa. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa PoistaKesäisen hapokas viini sopuhintaan. Tuoksu vahvan hedelmäinen, maussa sitruunaa, kuten Rieslingiin sopii. Monikäyttöinen ja kukkea.
Janne Putkonen
Muokkaa Poista