Nederburg Shiraz 2019

Etelä-Afrikka, MuutPunaviini, täyteläinenPunaviinin täyteläisyys

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: 3.5/5.
Tuote on 2 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
  • 12.98 € (0.75 l)
  • [kuva: Nederburg Shiraz 2019(© Alko)]
  • [kuva: Vanha pakkaus.]
  •  Lisää valokuva
Käyttäjäkeskiarvo (tähdet):
3.5 (2)

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Täyteläinen, keskitanniininen, kirsikkainen, karhunvatukkainen, kevyen paprikainen, mausteinen, hennon yrttinen
Rypäleet:
Shiraz
Lajikeviini (varietal wine) eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä
Sokeria
2.00 g/l
Alkon makutyyppi:
Mehevä & hilloinen: Keskitäyteläisiä, täyteläisiä tai erittäin täyteläisiä viinejä, joita yhdistävät kypsä marjaisuus ja hilloinen paksuus. Runsaat ja aromikkaat viinit ovat hyvä valinta, kun katat pöytään lihaisia ruokia. Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Täyteläiset, samettisen pehmeät ja runsaat punaviinit. Tyypillinen uuden maailman tyyli. Viinit ovat runsaita, aromikkaita ja jopa hillomaisia, mutta eivät erityisen ryhdikkäitä. Yleiskäyttöinen viini, joka sopii mausteisten, marinoitujen ja aromikkaiden liharuokien (nauta, porsas) kanssa ja erinomaisesti seurusteluun. Ei sovi kevyiden makujen kanssa. Suosituin viinityyppi kuluttajien keskuudessa. Hae viinit

HINTA

Hinta:
12.98 € ( 17.17 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

12.48 € -> 12.98 € (30.03.2023)
11.99 € -> 12.48 € (06.04.2022)
11.98 € -> 11.99 € (08.01.2021)
11.99 € -> 11.98 € (24.02.2020)
11.58 € -> 11.99 € (13.01.2019)
11.50 € -> 11.58 € (19.06.2018)
11.39 € -> 11.50 € (09.03.2018)
10.98 € -> 11.39 € (14.01.2018)
Pakkauskoko:
0.75 l
Hinta-laatusuhde:
Ei kuulu parhaaseen 30%:iin
Hintaryhmä:
Hintaryhmä 11 - 17 €

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
452407
Myynnissä:
Löytyy Alkosta perusvalikoimasta.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
13.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2019
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
metallinen kierrekapseli
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.50g/l
Erityistä:
kestävän kehityksen sertifiointi
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
31.12.2010
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

TUOTTAJA

Nederburg Wines

Nederburgin tila on rakennettu vuonna 1791. Vuonna 1937 alkoi kehitys ja silloinen omistaja Johann Georg Graue tuotti saksalaisen viinintekijänsä kanssa ensimmäisinä Etelä-Afrikassa Botrytis- (jalohometartunnan saaneet rypäleet, jolloin pintaan tarttunut home kuivaa ne) ja Noble Late Harvest -viinejä. Nederburg on myös hyvin tunnettu jokavuotisesta huutokaupastaan, joka järjestettiin ensimmäistä kertaa vuonna 1975. Nykyään Nederburg kuuluu Distell Ltd:hen, joka on yksi maailman suurimmista viiniyhtiöistä. Nederburgin vuosituotanto on nykyään n 800 000 laatikkoa viiniä. Razvan Macici on uudistanut Nederburgin viinintekoa vuoden 2001 jälkeen ja on saanut tiiminsä kanssa arvostusta maailmanlaajuisesti.

Lähde: http://www.nederburg.fi

Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Nederburg

Kommentit & arvostelut (8)

Maahantuojan tuotekuvaus

TARJOILUEHDOTUS: Nauti Nederburg Shiraz-viiniä hyvässä seurassa herkullisen lammasaterian tai grilliruoan kanssa.
VÄRI: Syvän tummanpunainen ja siinä on aavistus purppuraa.
TUOKSU: Hieman savuisessa tuoksussa voi erottaa kypsiä tummia marjoja ja mausteisuutta.
MAKU: Samettisen täyteläinen maku on nuorekas, runsas, hieman tamminen, hedelmäinen ja tasapainoinen.
MENESTYS & MAINE: Kunniamaininta Vuoden Viinit 2016 -kilpailussa, sarja Uuden maailman punaviinit alle 11 euroa.
'Täyteläinen, hapokas ja tuhdin kirsikkainen maku. 88 p.'
Viiniopas 2015
Vuoden eteläafrikkalaiseksi viinintuottajaksi 2012
International Wine & Spirit Competition, IWSC
TARINA: Rypäleet ovat kasvaneet Paarlin, Durbanvillen, Philadelphian ja Stellenboschin alueilla noin 60-80 metrin korkeudessa merenpinnasta. Rypäleet on kerätty käsin ja koneella helmi-maaliskuun aikana. Murskaamisen jälkeen rypäleet ovat käyneet lämpötilakontrolloidussa terästankissa kahden viikon ajan. Malolaktisen käymisen jälkeen viiniä on kypysytetty tammessa 12-18 kk.

Muut kommentit ( 7 )

Vuoden Viinit 2021. Nederburg The Winemasters Shiraz 2018. Sijoitus: Kunniamaininta. Sarja 04: Uuden maailman punaviinit, hinta alle 13 euroa. www.vuodenviinit.fi

    

Nederburgin viinitalon kaikki valikoiman viinit on esitelty Viinikartan jutussa myös tämä viini on siinä arvioitu: Nederburgin kaikki viinit

    

"Tumman punaisen viinin tuoksu on avoin ja voimakas. Siitä löytää paahteisuutta, mausteita ja kypsiä marjoja. Maku on täyteläinen, tanniininen, leveä ja kypsän marjaisa. Tasapainoinen miellyttävä viini, jossa on hyvä jälkimaku." (Vuoden Viinit 2016. Nederburg Winemaster`s Reserve Shiraz 2013. Sijoitus: Kunniamaininta. Sarja 04: Uuden maailman punaviinit, hinta alle 11 euroa. www.vuodenviinit.com)

    

Tumma kuin mikä. Tuoksu oikein mukava, nokkaa on mukava pitää lasissa pidempäänkin. Shirazeja on paljon maisteltuna ja tämä on kyllä oikein mainota, muttei missään nimessä mitenkään yllättävää tai omaperäistä mihinkään suuntaan. Sujuvaa ja sutjakkaa sanoi vaimo ja onhan sitä tässä kompattava, niin osui kohdalleen. Ostanen toistekin.

    

"Tummansinipunainen viini, jonka rehevässä tuoksussa on paahteisuutta, kahvia ja kypsää hedelmää. Makeanoloinen, voimakas maku vastaa tuoksua siinä on vadelmaa, savua ja vaniljaa." (Vuoden Viinit 2009. Nederburg Shiraz 2007. Sijoitus: Hopea. Sarja: Rhonen rypäleiden punaviinit, hinta alle 10 euroa. Rypäleet: Syrah/Shiraz, Grenache, Mourvèdre, Cinsault, Carignan, Terre Noir, Picardan. Yksi rypäle tai sekoite. www.vuodenviinit.com)

    

Tumma väri enteilee vahvaa viiniä. Kun tuoksukin on vahvan hdelmäinen, odotukset ovat korkealla. Maussa ensivaikutelma on savupirtti. Viini on tasainen, tumman täyteläinen ja tanniinit ovat sopivasti pyöristyneet.

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).