The Original Peachtree

Hollanti

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Hedelmäliköörit

Viinikartan laatuarviota ei ole vielä annettu. Lisäämme laatuarvioita tuotteisiin ajan myötä. Voit vaikuttaa arvioon antamalla omat tähtesi.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 20.29 € (0.7 l)
  • [kuva: ]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Hedelmäliköörit
Luonnehdinta:
Väritön, täyteläinen, persikka-arominen
Sokeria
290.00 g/l

HINTA

Hinta:
20.29 € ( 28.84 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

19.99 € -> 20.29 € (08.01.2021)
19.79 € -> 19.99 € (24.02.2020)
19.65 € -> 19.79 € (13.01.2019)
19.25 € -> 19.65 € (14.01.2018)
19.10 € -> 19.25 € (21.03.2017)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

Liköörit. Likööri on usein runsaan makea ja sillä on viiniä korkeampi alkoholipitoisuus. Valmistusmenetelmiä voi olla monenlaisia. Makeutensa vuoksi liköörit sopivat jälkiruokien kanssa. Pyri yhdistämään liköörin aromit jälkiruoan samankaltaiseen aromiin. Liköörit ovat omiaan myös cocktaileissa. Liköörejä ovat hedelmäliköörit (Cointreau appelsiinilikööri), kahviliköörit (Jamaikan pavuista tehty Tia Maria), kermaliköörit (Baileys), marjaliköörit (lakkalikööri), mausteliköörit (Toffee tai chilinen Naga Shot), munaliköörit (Bols Advocaat) ja salmiakkiliköörit (syntyy myös kossusta ja Turkinpippureista).

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
901927
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä tilausvalikoimassa. Poistunut 01.08.2021.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
20 t-%
Pakkauskoko:
0.7 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
metallinen kierrekapseli
Energiaa:
230 kcal / 100ml
Erityistä:
Mieto alkoholijuoma
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
31.12.2010
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (1)

Maahantuojan tuotekuvaus

Raikas, aidon persikan makuinen kirkas likööri, joka toimii monissa juomasekoituksissa. Kokeile esim. kuohuviinin kanssa.

Peachtree valmistetaan tuoreista persikoista, eikä sen valmistuksessa ole käyetty väriaineita. Tuoksultaan ja maultaan se on erittäin pehmeä ja hedelmäinen. Värittömyytensä ansiosta se toimii erinomaisena raaka-aineena monissa juomasekoituksissa. Peachtree-likööriä kannattaa kokeilla hyvin jäähdytettynä myös sellaisenaan, snapsina tai jälkiruokien maustajana. Nyt uudistetussa pakkausdesignissa!

De Kuyper valikoi tarkkaan likööreissään käytettävät raaka-aineet (yrttejä, siemeniä, hedelmien kuoria ja tuoreita tai kuivattuja hedelmiä). De Kuyper-liköörien valmistuksessa käytetään ainoastaan luonnonaineita, ja makutisleet valmistetaan De Kuyperin omassa tislaamossa Schiedamissa, mistä De Kuyperin maailman valloitus alkoi vuonna 1695. Tämän ansiosta De Kuyperin liköörit ovat erittäin korkealaatuisia, ja tuoksultaan ja maultaan hyvin täyteläisiä. Muistathan, että paras säilytyspaikka likööreille on mahdollisimman pimeä ja viileä paikka.

De Kuyper on maailman eniten myyty liköörisarja. De Kuyper Royal Distilleryn on perustanut Johannes De Kuyper ja tislaamon synty juontaa juurensa aina vuoteen 1695 asti. Kolme vuosisataa ja 10 sukupolvea myöhemmin yritys on edelleen De Kuyper-perheen omistama ja johtama. Vuonna 1995 perheyrityksen juhliessa 300-vuotistaivaltaan, Hollannin kuningatar Beatrixin johdolla De Kuyper sai oikeuden alkaa käyttää Royal Distillers -nimikettä pitkän ja menestyksekkään työnsä kunniaksi.

Muut kommentit ( 0 )

Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).