Jim Barry The Lodge Hill Shiraz 2017
Australia, South AustraliaPunaviini, täyteläinenPunaviinin täyteläisyys
Punaviinit
Täyteläiset, samettisen pehmeät ja runsaat punaviinit
Vaikka tämä tuote on poistunut, siitä voi löytyä vastaava tuote uudella tuotenumerolla. Katso tästä:
96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.
Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l
Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l
Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen
Käyttäjien tähtien keskiarvo:
4/5.
Tuote on 3 käyttäjän suosikki.
- 17.98 € (0.75 l)
![[kuva: Jim Barry The Lodge Hill Shiraz 2017(© Alko)]](https://www.viinikartta.fi/media/item_images/alko/AUS/w447157_alko.jpg)
- Lisää valokuva
- Päätyyppi:
- Punaviinit
- Luonnehdinta:
- Täyteläinen, keskitanniininen, karhunvatukkainen, hapankirsikkainen, eukalyptuksinen, kevyen rosmariininen
- Rypäleet:
-
Shiraz, Syrah
Sekoiteviinissä (blend) on useampi rypälelajike. - Alkon makutyyppi:
- Mehevä & hilloinen: Hae viinit
- Viinikartan tyyli:
- Täyteläiset, samettisen pehmeät ja runsaat punaviinit. Tyypillinen uuden maailman tyyli. Viinit ovat runsaita, aromikkaita ja jopa hillomaisia, mutta eivät erityisen ryhdikkäitä. Yleiskäyttöinen viini, joka sopii mausteisten, marinoitujen ja aromikkaiden liharuokien (nauta, porsas) kanssa ja erinomaisesti seurusteluun. Ei sovi kevyiden makujen kanssa. Suosituin viinityyppi kuluttajien keskuudessa. Hae viinit
- Hinta:
- 17.98 € ( 23.84 €/l) Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta) - Hintahistoria:
18.02 € -> 17.98 € (14.07.2020)
18.00 € -> 18.02 € (24.02.2020)
17.98 € -> 18.00 € (13.01.2019)
18.40 € -> 17.98 € (09.03.2018)
17.99 € -> 18.40 € (14.01.2018)- Alkon tuotenumero:
- 447157
- Myynnissä:
- On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 29.10.2023.
- Alkoholi:
- 14 t-%
- Vuosikerta (nyt myynnissä):
- 2017
- Pakkauskoko:
- 0.75 l
- Pakkaustyyppi:
- pullo
- Korkki:
- metallinen kierrekapseli
- Energiaa:
- 80 kcal / 100ml
- Hapot
- 5.90g/l
- Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
- 31.12.2010
TYYPPI JA TYYLI
HINTA
MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?
SAATAVUUS ALKOSSA
MUUT TIEDOT

Astor Brasserie Riesling & Co -viikoilla
Saksalaisia viinejä ja vihreää parsaa tarjolla Astorissa Tampereella.

Alkon halvin Barbaresco yllättää
Barbaresco ei yleensä ole budjettiviini, mutta Terre da Vino tekee poikkeuksen.

Pääsiäisen paras lammasviini?
Coyam tarjoaa ikoniluokan elämyksen ilman ikoniviinin hintaa

Torresin ikoniviinit kriisissä
Ilmastonmuutos ja uusi viinintekijä muuttavat tyyliä

País: Chilen unohdettu rypäle tekee näyttävän paluun.
Syvemmällä Chilen etelässä sijaitseva Itata on tämän hetken kiinnostavimpia viinialueita.

Vuoden 2026 trendiviinit
Listasimme 12 viiniä trendeistä inspiroituneena.

Hanger Steak salottikastikkeella ja Rhônen punaviini
Lirac-punaviinin kanssa syntyy autenttinen Pariisin bistrokokemus.

Loimu 2025 -vuosikertaglögi
Punaviiniglögi puolukoista, mustikoista ja pihlajanmarjoista.
-
Maista nämä viinit 2025
12 valikoitua viiniä, yksi jokaiselle kuukaudelle
-
Aviva-viinit pyörteilevät
Katso tästä myös video.
-
Sisilia-opas
Sisilian ruoka ja viini
-
Viinin säilytys ja viinikaapit
Lue oppaastamme, mitä tulee tietää viinin kypsytyksestä.
-
Parhaat amaronet 20-60€
Listasimme 16 amaronea eri hintaluokista.
-
Bändit ja urheiluseurat
Nimikkoviinit ja -tuotteet Alkossa.


Kommentit & arvostelut (5)
Maahantuojan tuotekuvaus
Luonnehdinta: Väri tummanpunainen, violetein vivahtein. Tuoksu vadelmaa, pippuria ja kirsikkaa. Maku täyteläinen, hedelmäinen, tasapainoinen, hieman maan arominen ja tamminen. Viiniä ryhdittävät hienot tanniinit.
Muuta: Viini on kypsynyt 15 kuukautta amerikkalaisissa (20 %) ja ranskalaisissa (80 %) tammitynnyreissä.
Alue: Lodge Hill sijaitsee 480 metrin korkeudessa ja on yksi Clare Valleyn korkeimmista kohdista. Sen viileät, etelään päin olevat rinteet ovat loistavia kasvupaikkoja Riesling-rypäleelle. Jim Barryn alkuperäinen idea oli omistaa koko Lodge Hillin alue Riesling -rypäleelle. Pohjoisrinteeltä hän löysi kuitenkin lämpimämmän alueen ja hyvin erilaista maaperää – paikka oli kuin tehty Shiraz-köynnöksille.
Palkinnot ja lisätiedot:
International Wine Challenge 2011 – Hopeaa
Vuoden Viinit 2011 – Kunniamaininta
Vuoden Viinit 2010 – Hopeaa
Lähde: Uniq Drinks Finland
Muut kommentit ( 4 )
Uuden maailman huippupunaviinien löytöretki sokkotestinä, viinit 6 eri maasta ja maalle tyypillisistä rypäleistä. 8 maistajaa. Pisteet kolmelle parhaalle 3-2-1, maksimipisteet viinille 24. Viinit menivät tällä kertaa hintajärjestykseen sokkomaistelussa ja selkeästi kallein Maipon viini otti kärkipaikan ylivoimaisesti.
1. Gravas del Maipo Syrah 2007, Chile, Maipo, 71,90€, 16 pistettä, 5 ykkössijaa
2. Sbragia La Promessa Zinfandel 2009, Yhdysvallat, Kalifornia, Dry Creek Valley, 35,40 €, 11 pistettä, 2 ykkössijaa
3. KWV The Mentors Pinotage 2011, Etelä-Afrikka, Coastal Region, 30,40 €, 10 pistettä, 1 ykkössija
4. Jim Barry The Lodge Hill Shiraz 2011, Australia, Etelä-Australia, Clare Valley, 17,98€, 9 pistettä
5. Garzón Tannat 2012, Uruguay, 13,12 €, 1 piste
6. Don David Malbec Reserve 2011, Argentiina, Salta, Cafayate Valley, 11,97 €, 1 piste
Jim Barry The Lodge Hill Shiraz edusti Australian laadukasta Shirazia. Rypäleen tuoma mausteisuus ja pippurisuus on tykkiä, mutta hienossa tasapainossa. Maku on helpon marjainen ja herukkainen. Hieman mitäänsanomaton tai yksinkertainen lopetus, joka hieman verottaa pisteitä.
Janne Putkonen
Muokkaa PoistaHedelmäisyyttä ja savun aromeja. Tuoksuu tumman marjahilloiselta, runsaan karhunvatukkaiselta ja makean mausteiselta. Maku savuinen ja lakritsainen. Poronfileelle. (Aamulehti 31.1.2013)
Muokkaa Poista"Mustansinipunainen viini, jonka mehevän marjaisessa ja makeanoloisessa tuoksussa on tammea, cassista, toffeeta ja mausteisuutta. Vielä tiukahko, konsentroitunut ja maukas maku vastaa tuoksua." (Vuoden Viinit 2010. Jim Barry The Lodge Hill Shiraz 2007. Sijoitus: Hopea. Sarja: Uuden maailman punaviinit, hinta yli 15 euroa. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista"Mustan sinipunainen viini, jonka paahteisessa tuoksussa on tummia marjoja, hilloa ja minttua. Runsaan tuhti maku vastaa tuoksua, siinä on myös tervaa ja hedelmäisyyttä." (Vuoden Viinit 2011. Jim Barry the Lodge Hill Shiraz 2008. Sijoitus: Kunniamaininta. Sarja: Uuden maailman punaviinit, hinta yli 15 euroa. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista