Madeira Wine Company
[vain englanniksi]
The origins of the Madeira Wine Company started in 1913 when two companies, Welsh & Cunha and Henriques & Camara, joined forces to form the Madeira Wine Association Lda. Through the lean years that followed more companies joined to ensure their survival by reducing costs and pooling production whilst maintaining commercial independence. As the most important shipper of island-bottled Madeira the business is well placed to continue the revival of this most historic wine.
Lähde: http://www.madeirawinecompany.com
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Madeira Wine Company
Kommentit & arvostelut (2)
Maahantuojan tuotekuvaus
Santa Luzia on Blandyn tuoteperheen tunnetuin klassikko, joka tänä vuonna juhlii 80. ikävuottaan Suomessa. Santa Luzia Madeira on väkevöity viini, jonka käyminen pysäytetään 48 tunnin jälkeen lisäämällä viiniin viinitislettä. Näin Santa Luzian makeusaste saadaan halutulle tasolle ja tästä syystä viini on myös alkoholipitoisuudeltaan korkea (19% vol). Väkevöinnin jälkeen Santa Luzia siirretään ”estufa” -tankkeihin, joissa viini pidetään 45 – 50 ˚C lämpötilassa 3 kuukauden ajan. Tämä prosessi simuloi entisaikojen laivamatkaa, jolloin Madeira-viini syntyi tasaisessa lämmössä laivan ruumassa. Estufa-käsittelyn jälkeen Santa Luzia kypsyy 2 vuotta amerikkalaisissa tammitynnyreissä ennen pullotusta. Tuloksena on hieman hapettunut, luonteikas ja makea viini.
Kirkas ja lämmin, hieman ruskeaan vivahtava väri. Tuoksussa tyypillisiä madeiran aromeja: kuivattuja hedelmiä, toffeeta, paahteista karamellia sekä hieman hapettuneisuutta ja kypsyyttä. Maku on tuoksun mukainen, makea, rikas ja pehmeä. Jälkimaussa miellyttävää hapokkuutta, tammea ja suklaata.
Santa Luzia Madeira sopii myös erinomaisesti erilaisten kakkujen ja leivonnaisten kanssa tarjottavaksi ja on erinomainen kypsien juustojen kanssa. Santa Luziaa käytetään usein myös kastikkeen maustajana.
Lähde: Winestate Oy
Muut kommentit ( 1 )
"Läpikuultava, mahonginvärinen viini, jonka tuoksussa on rusinaa, luumua, taatelia ja savua. Maku on makea, paksu ja hieman oksidoitunut, siinä on tummaa suklaata ja rusinaa sekä aavistus kirpeyttä." (Vuoden Viinit 2011. Sijoitus: Pronssi. Sarja: Väkevöidyt viinit. www.vuodenviinit.com)
Muokkaa Poista