Don Tommaso Chianti Classico Gran Selezione 2018

Italia, ToscanaPunaviinin täyteläisyys

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Punaviinit
Tanniiniset, rotevat, ryhdikkäät ja uutteiset punaviinit

96–100 (Klassikko),
90–95 (Huippu),
80–89 (Hyvä),
70–79 (Tyydyttävä),
60–69 (Välttävä),
50–59 (Heikko).
Auta meitä tarkentamaan tätä antamalla oma tähtiarvosi. Pisteet perustuvat käyttäjäarvosteluihin, jakoihin, Viinikartan sisäiseen luokitukseen, Viinikartan arvioon, kilpailumenestykseen, medianäkyvyyteen sekä muutamiin muihin tekijöihin.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: 4/5. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 41.48 € (0.75 l)
  • [kuva: Don Tommaso Chianti Classico Gran Selezione 2018(© Alko)]
  •  Lisää valokuva
Käyttäjäkeskiarvo (tähdet):
4 (1)

TYYPPI JA TYYLI

Viini:
Toscanan punaviini Chianti on Italian tunnetuin viini.
Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Tummanpunainen, täyteläinen, tanniininen, mausteinen, karhunvatukkainen, tumman kirsikkainen
Rypäleet:
Sangiovese
Lajikeviini eli yhdestä rypäleestä tehty viini. Hae lajikeviinit tästä rypäleestä
Sokeria
1.00 g/l
Alkon makutyyppi:
Vivahteikas & kehittynyt: Hae viinit
Viinikartan tyyli:
Tanniiniset, rotevat, ryhdikkäät ja uutteiset punaviinit. Pihviviini, pataruuat, lammas. Nimenomaan ruokaviini. Ovat useimmiten suuta supistavan tiukkoja. Hae viinit

HINTA

Hinta:
41.48 € ( 55.31 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

40.98 € -> 41.48 € (11.09.2024)
39.98 € -> 40.98 € (07.01.2024)
39.49 € -> 39.98 € (06.04.2022)
38.98 € -> 39.49 € (08.01.2021)
37.49 € -> 38.98 € (13.01.2019)
37.40 € -> 37.49 € (09.03.2018)
36.99 € -> 37.40 € (14.01.2018)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
909537
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä tilausvalikoimassa. Poistunut 17.05.2025.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
14.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2018
Pakkauskoko:
0.75 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
luonnonkorkki
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
5.60g/l
Erityistä:
luomu, vegaaninen, Vegaaneille soveltuva tuote
Tuotteen nimen selitykset:
classico = Tarkasti alueeltaan kotoisin.
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
18.02.2017
Ajankohtaiset:
Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (1)

2018: Todella alkoholinen Chianti Classico, jolla korkea luokitus "Gran Selezione". Alkoholi dominoi makua vähän liikaa, mutta luo toisaalta vahvan rungon ja täyteläisyyttä. 8 vuotta kypsytystä ei pitäisi juuri vaikuttaa makuun, mutta tuntuu, että hedelmä on vähän kadoksissa. Vivahteista löytää tyypillistä Italian maaperää ja multaisuutta yhdistettynä tumman hedelmäisiin makuihin, jotka ei kuitenkaan kovin vahvoja. Kirsikkaa on selvästi, vähän lakritsiakin. Tiiviin aromikas jälkimaku. Jonkin vahvanmakuisen lammas- tai riistaruoan kanssa tämä olisi kyllä paikallaan. Maistoin sellaisenaan, mutta ei oikein sitä nautiskeluosastoa löytynyt tästä viinistä, mutta selkärankaa kyllä on.

    
Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).