Altaïr 2007

Chile, RapelPunaviini, erittäin täyteläinenPunaviinin täyteläisyys

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Punaviinit
Kypsyneet vanhat punaviinit

Viinikartan laatuarviota ei ole vielä annettu. Lisäämme laatuarvioita tuotteisiin ajan myötä. Voit vaikuttaa arvioon antamalla omat tähtesi.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
  • 58.00 € (0.75 l)
  • [kuva: ]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Punaviinit
Luonnehdinta:
Erittäin täyteläinen, erittäin tanniininen, mustaherukkainen, tummakirsikkainen, kevyen suklainen, mausteinen, tamminen, runsas, pitkä
Viinikartan tyyli:
Kypsyneet vanhat punaviinit. Eivät sovi ruokaviiniksi, koska aromit ovat herkkiä. Nautiskeluun sellaisenaan. Hae viinit

HINTA

Hinta:
58.00 € ( 77.33 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Pakkauskoko:
0.75 l

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
486117
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä perusvalikoimassa. Poistunut 21.01.2015.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
14.5 t-%
Vuosikerta (nyt myynnissä):
2007
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
luonnonkorkki
Energiaa:
90 kcal / 100ml
Hapot
5.10g/l
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
09.06.2013
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

TUOTTAJA

Kommentit & arvostelut (1)

Maahantuojan tuotekuvaus

Erittäin täyteläinen ja mustaherukkainen huippuviini Chilestä.
TARJOILUEHDOTUS: Täydellinen kumppani voimakkaammille liha- ja riistaruoille sekä koville juustoille.
VÄRI: Tumma rubiininpunainen, jossa häivähdys violettia.
TUOKSU: Voimakas tuoksu, jossa punaherukkaa, kirsikkaa ja vadelmaa. Lisäksi seetripuuta, tryffeliä ja mustapippuria.
MAKU: Erittäin täyteläinen ja tanniininen maku, jossa aistii mustaherukkaa, tummaa kirsikkaa, aavistuken suklaata ja mausteita. Runsas ja pitkä jälkimaku.
TARINA: Viini saanut nimensä taivaankannen kirkkaimman tähden, Altaïrin, mukaan. Saatavilla rajoitettu erä Alko Arkadian erikoisvalikoimasta.

Muut kommentit ( 0 )

Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).