Weninger
Punaviineihin erikoistunut viljelijä Itävallan Mittelburgenlandin Horittschonin kylästä on tunnettu korkeista laatukriteereistään. Noin 30 hehtaarin tarhoilla viljeltävien viiniköynnösten keski-ikä on yli 40 vuotta. Rypäleet on vuodesta 2006 viljelty biodynaamisten oppien mukaisesti ja käsinkorjatut rypäleet käyvät spontaanisti suurissa puisissa käymisastioissa. 99% tuotannosta on punaviinejä Itävallan paikallisista lajikkeista ja kansainvälisistä lajikkeista kuten Merlot, Cabernet ja Pinot Noir. Weningerillä on tuotantoa myös Unkarissa, jossa yhdessä Unkarin kärkituottajiin lukeutuvan Attila Geren kanssa on yhteistyöprojekti Villányssa ja poika Franz isännöi tilaa Sopronin lähellä Itävallan rajan tuntumassa.
Lähde: www.winestate.fi
Katso tästä tuottajaan (tai jossain tapauksissa alueeseen) liittyvät muut tuotteet:
Weninger
Kommentit & arvostelut (2)
Maahantuojan tuotekuvaus
Rypäleet kerätty luonnonmukaisesti viljellyiltä 12 hehtaarin Hochäcker tarhalta, jonka köynnökset ovat 30-50 vuotiaita. Viini on käynyt isoissa käytetyissä tammitynnyreissä, jotka eivät vaikuta viinin makuun. Käymisen jälkeen viini on kypsynyt samoissa tynnyreissä 18 kuukautta ja vielä pullossa 6 kuukautta ennen myyntiä.
Väriltään purppurainen viini on tuoksultaan mausteinen, paahteinen, lakritsainen ja kirsikan sävyttämä. Keskitäyteläinen, vivahteikas, tuoksun mukainen maku on pitkä ja ryhdikäs. Viinin kypsät tanniinit ja pirteä hapokkuus tukevat sen hienostunutta rakennetta. Tuottaja suosittelee viinin nauttimista 8-10 vuoden ikäisenä.
Viini on parhaimmillaan grillattujen ja paistettujen riista- ja liharuokien, patojen ja voimakas aromisten, kermaisten juustojen seurassa.
Lähde: Winestate Oy
Muut kommentit ( 1 )
Kallis schnitzel-viini. 9/20 pistettä. Ei ole hintansa arvoinen. (Kauppalehti Optio 4/2013)
Muokkaa Poista