Ainoa Kaamos

SuomiMuut viinit, makeaValkoviinin makeus

Tuotenumero poistunut Alkosta. Katso tästä myynnissä olevat tuotteet:
Hedelmä- ja aromatisoidut viinit

Vaikka tämä tuote on poistunut, siitä voi löytyä vastaava tuote uudella tuotenumerolla. Katso tästä:

Viinikartan laatuarviota ei ole vielä annettu. Lisäämme laatuarvioita tuotteisiin ajan myötä. Voit vaikuttaa arvioon antamalla omat tähtesi.

Kuiva: Sokeria enintään 4 g/l tai 9 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 2 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolikuiva: Kuivaa makeampi. Sokeria enintään 12 g/l tai 18 g/l, jos happopitoisuus korkeintaan 10 g/l pienempi kuin sokerimäärä.
Puolimakea: Edellisiä makeampi. Sokeria enintään 45 g/l.
Makea: Sokeria enemmän kuin 45 g/l

Erittäin kuiva: Brut nature, Extra Brut, Brut, sokeria 0-12 g/l
Kuiva: Extra Sec, Extra Dry, Trocken, Seco, sokeria 12-17 g/l
Puolikuiva: Sec, Dry, Trocken, Secco, sokeria 17-32 g/l
Puolimakea: Demi-sec, Halbtrocken, Medium Dry, sokeria 32-50 g/l
Makea: Sweet, Doux, Dolce, sokria yli 50 g/l

Kevyt: Raikas, kepeä, ohut, usein vähemmän alkoholia.
Keskitäyteläinen: Monipuolinen punaviini, joka on helppo yhdistää useimmille ruoille.
Täyteläinen: Tuhti viini, jossa usein korkea alkoholipitoisuus
Erittäin täyteläinen: Korostuneesti täyteläinen

Käyttäjien tähtien keskiarvo: - . Anna omat tähtesi, jotta voimme laskea Viinikartan laatuarvion. 0 käyttäjän suosikki.

Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä suosikiksi ja antaa tähtiarvion. Juomat säilyvät tallessa Omat juomat -listalla, josta löydät myös kätevän ostoslistan Alkossa asiointiin.
Kirjaudu ensin, jotta voit lisätä juoman ostoslistalle. Ostoslistan löydät Menu-valikosta kohdasta 'Omat juomat'. Ostolistalle pääsee halutessaan kirjautumatta ja kirjautumislinkin löydät ostoslistan yhteydestä.
QPR = Quality-Price-Ratio eli hinta-laatusuhde toimii hakutuloksissa järjestyskriteerinä. Suosittelemme vertailemaan vain saman hintaluokan viinejä keskenään muutaman euron hintavälillä.
  • 15.53 € (0.7 l)
  • [kuva: Ainoa Kaamos(© Alko)]
  •  Lisää valokuva

TYYPPI JA TYYLI

Päätyyppi:
Hedelmä- ja aromatisoidut viinit
Luonnehdinta:
Makea, hapokas, elegantti, kanelinen, puolukkainen
Sokeria
120.00 g/l

HINTA

Hinta:
15.53 € ( 22.19 €/l)   Pantit
(Huom! Tarkista viimeisin hinta Alkosta)
Hintahistoria:

15.49 € -> 15.53 € (13.01.2019)

MITÄ RUOKAA TÄLLE JUOMALLE?

Hedelmä- ja aromatisoidut viinit. Hedelmä- ja aromatisoiduissa viineissä on jotain ylimääräisiä makuaineista, kuten marjaa tai hedelmää. Sopivat seurusteluun yleensä hyvin viilennettynä tai jälkiruokien kanssa.

SAATAVUUS ALKOSSA

Alkon tuotenumero:
945301
Myynnissä:
On ollut aiemmin Alkossa myynnissä tilausvalikoimassa. Poistunut 16.01.2020.

MUUT TIEDOT

Alkoholi:
5 t-%
Pakkauskoko:
0.7 l
Pakkaustyyppi:
pullo
Korkki:
lasitulppa
Energiaa:
80 kcal / 100ml
Hapot
7.70g/l
Erityistä:
Matala-alkoholinen viini (0,6-9,9%)
Tämä tuotenumero lisätty Viinikartalle:
15.11.2018
Ajankohtaiset: Uusimmat:
Suosituimmat:

Kommentit & arvostelut (0)

Kommentoidaksesi kirjaudu sisään:  Kirjaudu
notifikaatio
"Näytä kommentti julkisena" tarkoittaa kaikille näkyvää kommenttia. Poista täppä, jos haluat tehdä yksityisen muistiinpanon. Kommenttiesi yhteydessä näytetään Facebook-nimesi (tai osittain piilotettuna).