Südsteiermark ja Wohlmuthin viinitila
Otimme kohteeksi viinitilan eteläisessä Styyriassa.
Domäne Wachau
Graz ja Thal
Pikaisen vuoristopiipahduksen jälkeen jatkoimme Itävallan reissuamme takaisin viinialueille. Otimme tukikohdaksemme Steiermarkin (Styyria) pääkaupungin Grazin, mistä on suhteellisen lyhyt ajomatka monille eri viinialueille.Graz on myös itsessään hieno kulttuuri- ja historiakohde, varsinkin populaarikulttuurin ystäville. Itävallan tunnetuin henkilö Arnold Schwarzenegger on kotoisin aivan Grazin liepeiltä ja olihan meidän pakko käydä tutustumassa Arska-museoon hänen synnyinkodissaan.
Etelä-Steiermarkin pittoreskit maisemat
Kulttuuripläjäyksen jälkeen suuntasimme auton kohti etelää. Steiermark on Itävallan mittapuulla melko alavaa ja metsäistä aluetta.Mitä etelämmäksi mennään, sen polveilevammaksi maisema muuttuu. Alppien itäisimmät osat ylettyvät ihan Etelä-Steiermarkin reunalle, ja vaikka kyse ei olekaan vielä jylhistä vuorista, on maisemassa paljon jyrkkiä rinteitä ja jännittäviä mäennyppylöitä.
Etelä-Steiermark jatkuu Grazin eteläpuolelta aina Slovenian rajalle asti. Se on Itävallan eteläisin viinialue, jonne virtaa Adrianmereltä asti lämmintä ilmaa. Ilmastoa voikin sanoa välimerelliseksi.
Alue on kuitenkin suhteellisen korkealla merenpinnan tasosta ja lähellä Alppeja, mikä taas viilentää ilmastoa. Suuret lämpötilan vaihtelut tuottavat hienoja, aromaattisia ja kirpeän kuivia valkoviinejä, joten ilmasto on otollinen viinintuotantoon.
Olosuhteet ovat erityisen otolliset Sauvignon Blancille, joka on alueen tärkein rypäle. Se hyötyy korkeilla rinteillä sijaitsevien tarhojen viileistä illoista ja öistä, jolloin rypäleen hapokkuus säilyy.
Jyrkkärinteiset kukkulat eivät kuitenkaan mahdollista massiivisia satoja, joten alueen viinintuottajat ovat suhteellisen pieniä ja keskittyvät laatuun, joka on jo saanut kansainvälistä tunnustusta.
Maanmuodot vaikuttavat myös viljeltäviin lajikkeisiin, sillä korkeimmat mäennyppylät eivät ole olleet jääkauden jälkeen merenpinnan alapuolella, joten niiden maaperä eroaa matalimmista kukkuloista suuresti.
Wohlmuthin viinitila
Selvittelimme paikallisia tuottajia puolihuolimattomasti ja päätimme lopulta vierailla Weingut Wohlmuthilla vajaan tunnin ajomatkan päässä Grazista. Alueella on paljon muitakin saman kokoluokan tuottajia, mutta Wohlmuth vaikutti mielenkiintoiselta ja yksi heidän viineistään on saatavilla myös Alkossa.
Pikkuteitä aikamme sompailtuamme löysimme Wohlmultin keltaisen viinitilan yhden isomman kukkulan juurelta. Pihassa meitä vastaan juoksi heti kaksi suloista koiraa, joten vastaaotto oli heti lämmin.
Itävallan viinitiloilta löytyy yleensä viinipuoti, jossa tilan tuotteita pääsee myös maistamaan ennen ostopäätöstä. Puodissa meidät otti vastaan herttainen Maria-rouva, joka osoittautui perheen isoäidiksi.
Wohlmuth on todellinen perheyritys, sillä isoäidin lisäksi kaikki muutkin perheenjäsenet ovat hommissa mukana. Hetken yritimme löytää yhteistä kieltä, mutta lopulta isoäiti päätti pyytää poikansa, tilan viinintekijän Gerhard Juniorin, paikalle.
Sadonkorjuuaika on viinintekijälle varmasti vuoden kiireisintä aikaa. Saimme kuitenkin taas erittäin vieraanvaraisen ja kiireettömän kohtelun, vaikka Gerhardia olisi selvästi tarvittu toisaalla.
Hän kertoi meille juurta jaksaen alueen ilmastosta ja liuskekivisestä maaperästä, ja kuinka ne vaikuttavat heidän tuottamiin viineihin. Wohlmuthin parhaat tarhat ovat alueen korkeimmilla rinteillä, mikä tekee viineistä erityisen luonteikkaita. Enimmillään rinteiden jyrkkyys on jopa 90%. Kivisessä maassa viiniköynnösten juuret ulottuvat jopa 12 metrin syvyyteen.
Gerhard on todella tarkka tuotteistaan ja koko tilan tuotanto on todella laadukasta käsinkerättyjä ja -valikoituja rypäleitä myöten. Viinintekemisessä onkin vahva perinne, sillä perhe on tehnyt alueella viinejä jo vuodesta 1803. Yhteen hehtaariin viiniviljelyksiä käytetään 1200 työtuntia, mikä kuulostaa uskomattomalta.
Maistelimme viinit laajasti perusviineistä yhden tarhan viineihin ja ihastuimme etenkin heidän sauvignon blaceihin ja tammiseen chardonnayhin.
Huippumielenkiintoisen maistelun, juttutuokion ja ostosten jälkeen suuntasimme kohti läheisen kukkulan huippua. Gerhard suositteli sitä ehdottomasti, mutta aluksi meinasimme ohittaa koko kukkulan ja jatkaa vielä ripeästi toiselle tilalle.
Tämä olisi kuitenkin ollut koko reissun suurin virhe! Kukkulan huipulta avautui aivan uskomattomat maisemat ja tietysti tarjolla oli myös sturmia.
Wohlmuthin viinit
Wohlmuthilta löytyy kolmisenkymmentä erilaista viiniä lukuisista eri rypäleistä ja lukuisilta eri tarhoilta. Vuosituotanto on 270 000 - 320 000 pulloa, joista merkittävä osa menee vientiin.
Seuraavaksi matkamme jatkui Itävallan itärajan läheisyyteen Burgenlandiin. Lue juttu tästä: Vierailimme Feiler-Artingerilla Burgenlandissa
