Pullon henki -blogin vuoden 2017 ruokateemana on matka maailmanympäri tutustumaan eri maiden ruokakulttuureihin ja viineihin. Joka kuukausi esitellään uusi maa kolmella ruokalajilla ja sopivilla viinivalinnoilla. Maailmanympärimatka alkaa Espanjasta ja tarjolla on tapaksia, chorizo-kikhernepataa ja Mel y mato. Ideana on siis se, että Pullonhenki ja Viinikartta ehdottavat omasta mielestään parhaat viinisuositukset (tai juomat) kunkin maan menulle. Molempien viinisuositukset Espanja-menulle löydät tästä jutusta ja näiden ruokien reseptit löydätPullon henki -blogista. Lue juttu, katso reseptit ja valitse sinulle sopivat juomat. Ja seuraa joka kuukauden lopussa, miten matka maailmanympäri etenee.
Alkuruoka
Tapaslautanen: Marinoidut porkkanat, Gambas al Ajillo, Croquetas de Bacalao eli turskapallot, Aioli, Oliiveja, Manchego-siivuja, Chorizoa ja leipää.
Pääruoka
Tomaattinen kikherne-chorizopata
Jälkiruoka
Mel y mato, itsetehty mato-tuorejuusto
Ja tässä Pullon henki -blogin ja Viinikartan viinisuositukset yllä oleville ruoille:
Pullon henki suosittelee: tapakset ja Palo Cortado -sherry
"Tapaksille suosittelemme finoa, manzanillaa tai kaikkein mieluiten palo cortadoa. Suolainen, mineraalinen, kuiva sherry toimii etenkin merellisten tapasten kanssa aivan loistavasti!"
Pullon henki suosittelee: kikherne-chorizopata ja Katalonian punaviini
"Kyseinen viini on melko pehmeä sekoite Montsantin alueelta Kataloniasta. Tässä on syrah:n mausteisuutta ja garnachan marjaisuutta mukavan raikkaana kokonaisuutena.
"Jälkiruoka ei ole kovin makea, joten periaatteessa vaikkapa tämä kuivahko oloroso sopii tällä pähkinäiselle jälkiruualle oivallisesti. Jos haluaa jälkiruualleen makeampaa sherryä, niin valitse Lustaun East India Solera, jossa on sokeria reippaasti. Näiden viinien oksidoitunut pähkinäisyys toimii hyvin jälkiruuan kanssa.
"Cavasta ja tapaksista on monia niin hyviä kokemuksia niin Espanjasta kuin Suomestakin, joten oli pakko valita tähän cava ja vieläpä Espanjan eniten myyty cava. Anna de Codorníu Cava Brutissa on riittävästi ryhtiä ja makua ruokajuomaksikin. Kuohuviini on hyvä valinta, kun tarjolla on monenlaisia makuja."
Viinikartta suosittelee: kikherne-chorizopata ja Katalonian punaviini
"Kun tapaksillekin tuli valittua tunnettu tuote, tuli heti mieleen supersuosittu punaviini, joka tykkää chorizosta. Eli Torreksen Sangre de Toro. Siinä on sopivasti mausteisuutta ja etenkin reippaasti hedelmäisyyttä ja hapokkuutta vastaamaan pataruoan makumaailmaan."
Viinikartta suosittelee: Mel y mato ja Riojan puolimakea valkoviini
"Kun Pullonhenki mainitsi, ettei jälkiruoka ole kovin makea, heti tuli mieleen tämä puolimakea kiva valkkari Riojasta. Tämä eksoottisen hedelmäinen ja keskihapokas viini on raikas ja kivan kukkainen. Se ei sovi kovin hyvin yltiömakeille jälkkäreille, mutta tähän sokeriseen välimaastoon putoava ruoka on viinille passeli."