Ravintola Sasor Riesling & Co -viikoilla 2023

   
Riesling & Co -Viikot 22.5. - 4.6.2023. Saksalaisia viinejä tarjolla Tampereella Ravintola Sasorissa.

Ravintola Sasorin Riesling & Co -Viikot


Saksan Viinitiedotuksen kutsumana kävin maistamassa Sasorin Riesling-viikkojen tarjontaa Tampereella. Tässä saksalaisten viinien ja erityisesti Rieslingin ympärille rakentuvassa tapahtumassa on mukana yhteensä peräti 60 ravintolaa 16 paikkakunnalta.

Ravintola Sasor on viinibaari ja ravintola Yliopistonkadulla. Riesling-viikolla syödään kauden raaka-aineista tehtyjä annoksia, kuten parsaa ja graavilohta, ja nautitaan laadukkaista riesling-viineistä. Erillistä menua Riesling-viikoille ei Sasorissa ole, joten ruoat tilataan ravintolan listalta. Tarjoilijalta voi kysyä suosituksia niin viineistä kuin ruoistakin.

Sasorissa Riesling & co -Viikot näkyvät viikoille sovitetulla viinilistalla, josta löytyy lukuisia vaihtoehtoja.






Maistoimme viinien ohessa parsaa ja sokerisuolattua graavilohta rakuunakreemillä ja punasipulivinegretellä.


Viinilistalta päätettiin maistaa joitakin ja pöytään tuotiin neljä viiniä.


Maistelu aloitettiin Barth Pinot Rose Brutista, joka tulee Rheingausta. Barth on tunnettu tuottaja, jonka viinejä löytyy Alkostakin ihan kivasti.

Kuiva ja tyylikäs roseekuohuviini on hyvä aperitiivi, mutta toimii myös ruokaviininä. Roseekuohuviinit ovat omia suosikkejani, sillä niissä on kirkasta kuohuviiniä enemmän makuelementtejä.

Barthin marjaisan hapokas maku on myös mineraalinen. Punamarjaisuus ei lähtökohtaisesti ole paras valinta vihreälle parsalle, mutta kuohuviinin raikkaan elegantti aromaattisuus ei jyrää tai riitele parsan kanssa, ja toisaalta sopii lohelle erinomaisesti.

Sitten jatkettiin. Riesling Charta Bio, Rheingausta on tämäkin. Luomuviini, jossa hyvät hapot, hedelmäinen perusluonne ja hieman mineraalisuutta. Kokonaisuutena perushyvä riesling ja niin sanotusti varma valinta. Etenkin, jos ei välitä kuohuviineistä, tämä on hyvä vaihtoehto.

Hattenheim Wisselbrunnen Riesling EG on myös Rheingaun viini. Nyt on lasissa kypsyneempi Erstes Gewächs -laatuluokiteltu tapaus. Maku on pitkä. Tämä on todella hienosti kypsynyt huippuviini, jossa kypsää omenaa ja syvää hedelmäisyyttä. Tätä kannattaa tilata, jos kaipaat kehittyneempää viiniä.

Maistelu päätettiin Pfalzista tulevaan Matthias Gaul Pinot Noiriin. Maku on pinot noirin tyyliin punamarjainen ja aika hapokas. Saksalaisissa pinot noireissa on lisäksi persoonallista aromikkuutta, mitä ei löydy muualta maailmasta. Oikein kiva ja tasapainoinen viini. Pinot noirin voi sovittaa myös kalaruoille.

Ravintola Sasorin viinilistalta voi maistaa myös kolme Barthin rieslingiä paketissa, 3 x 8cl.

Riesling & Co -Viikot 4.6.2023 asti.

Teksti:


Lue myös uusimmat jutut: